Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda umutsuzluk ve umutsuzluğun öz-bakım gücüne etkisinin incelenmesi
Hopelessness in patients with chronic obstructive pulmonary disease and the effect of hopelessness on self-care agency
  1. Tez No: 108312
  2. Yazar: MELAHAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Psikiyatri, Chest Diseases, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmada KOAH'lı hastaların umutsuzluk ve öz-bakım gücü düzeyleri ile umutsuzluk ve öz-bakım gücü arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma tanımlayıcı, analitik ve kesitsel nitelikte planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Temmuz - Ağustos 2001' de yatan KOAH'lı hastalar (N=429), ömeklemini ise bu aylar arasında hastanede yatan (N=107) hastalar oluşturmuştur. Veriler; Beck ve arkadaşları (1974) tarafından geliştirilen ve Seber (1991) tarafından Türkçe'ye çevrilen Beck Umutsuzluk Ölçeği; Kearney ve Fleischer (1979) tarafından geliştirilen ve Nahçivan (1993) tarafından Türkçe'ye çevrilen Öz-bakım Gücü Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Bireysel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Çalışma sonucunda, hastaların yaş ortalaması X = 62.27 + 10.69 bulunmuştur. Hastaların % 24.3 ü kadm, %75.7 si erkektir. Umutsuzluk puan ortalaması X = 10.74 + 4.28 dir. Bu beklenen bir sonuçtur ve daha önce yapılan çalışmalardan daha yüksek bulunmuştur. Öz-bakım gücü puan ortalaması X=102.12 + 15.96 dır. Öz-bakım gücü, eş- çocuklan ile yaşayan ve sosyal güvencesi olan hasta gruplarında daha yüksek bulunmuştur. Umutsuzluk ile öz-bakım gücü arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Umutsuzluk puan ortalaması arttığında öz-bakım gücü puan ortalaması düşmektedir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the levels of hopelessness and self-care agency with the relationship between hopelessness and self-care agency of the patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) were determined. It had been planned and realized as descriptive, analytical and sectional nature. The population of the research was composed of patients who had been staying in Dr. Suat Seren Respiratory Diseases and Surgery Education and Research Hospital between July - August 2001. The sample was the patients with COPD who had been staying in the hospital in these months. The data had been collected via 3 forms, Beck Hopelessness Scale developed by Beck at al (1974) translated by Seber (1991); The Exercise of Self-care Agency developed by Kearney and Fleischer(1979) and translated by Nahçivan (1993); individual information developed by the researcher. In the results of the study, the average age of patients is found as X = 62.27+10.69. 24.3% of the patiens are women; 75.7% of the patients are men.The hopelessness score averages is X = 10,74 + 4.28. That is expected result. It is higher than the previous researches. The self-care agency score averages is X = 102.12 + 15.96. The self-care agency of the patients who live with his wife or her husband and children and who have got social guarantee is higher. There is a negative correlation between hopelessness and self-care agency. That means when the hopelessness score averages increase, the self-care agency score averages decrease. 62