Evde uzun süreli NIMV tedavisi alan ileri evre KOAH tanılı hastaların tedaviye uyum ve uyumsuzluğunun maliyet etkinlik analizi
Cost effectiveness analysis of severe COPD patients' adherence and nonadherence to domiciliary NIMV treatment
- Tez No: 494449
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ ARPAÇAG KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ: Evde uzun süreli NIMV tedavisi özellikle ileri evre, hiperkapnik KOAH hastalarında hastaların yeniden hastaneye yatışlarını azaltmak ve KOAH tedavisinin maliyetini düşürülmesi amacı ile kullanılmaktadır. AMAÇ: Araştırmamızın amacı evde uzun süreli NIMV tedavisi alan KOAH hastalarının tedaviye uyumları ile yeniden hastaneye yatışları ve yatış maliyetleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. MATERYAL-METOD: 6 ay evde NIMV tedavisi alan 54 (27 uyumlu, 27 uyumsuz) KOAH tanılı hastanın tedaviye uyumlarına cihazlarındaki SD kart aracılığı ile ulaşılmış, bunu takip eden 6 ay içinde hastaların yeniden yatışları ve maliyetleri ile ilgili bilgiler hastanenin veri tabanından elde edilmiştir. Hastaların laboratuvar verileri incelenmiş olup hastalara beck depresyon ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Domiciliary Noninvasive mechanical ventilation (NIMV) is especially used in treatment of severe hypercapnic COPD patients for decreasing subsequent hospitalization and the cost of COPD therapy. AİM: Our aim is to evaluate the relationship between adherence to domiciliary noninvasive mechanical ventilation and subsequent hospitalization and also their hospital cost in patients with severe COPD. MATERIAL-METHOD: 54 (27 adherent 27 nonadherent) COPD patients who were getting NIMV treatment at home for 6 months taken in to study. Their compliance to NIMV treatment were examined by using the data from their SD card and the re-hospitalization rates of the patients and it's cost were analysed by using the database of the hospital for following 6 months. The laboratory data of the patients were examined and the beck depression scale of the patients was applied.