Kronik obstrüktif akciğer hastalığında özkıyım düşüncesi ve savunma mekanizmaları ile ilişkisi
The relationship suicidal ideation and defense mechanisms in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 639015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalığı( KOAH) olan hastalarda özkıyım düşüncesi ve savunma mekanizmaları ile olan ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmış karşılaştırmalı tanımlayıcı-ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi ve Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran KOAH hastası ve sağlıklı bireyler olarak toplumdan alınan toplam 108 birey (52 KOAH hastası, 56 sağlıklı birey) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Birey Tanıtım Formu, Koah Değerlendirme Ölçeği (CAT) ,Savunma Biçimleri Testi (SBT-40), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile toplanmıştır. Veriler; hasta bireyler ve sağlıklı bireylere yüz yüze uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Bağımsız Gruplarda T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmada, hasta bireylerin yaş ortalaması 57,95±7,65 iken, sağlıklı bireylerin yaş ortalaması 56,86±6,35 bulunmuştur. Hastaların %55,8'i (n=29) KOAH B grubunda (1-2 Evre), %30,8'inin (n=16) ek bir kronik hastalığı olmadığı, %65,4'ünün (n=34) hastaneye düzenli olarak geldiğ, %76,9'unun (n=40) tedaviye uyum gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a comparative descriptive-researcher study to investigate the relationship between the diagnosis of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) and suicidal ideation and defense mechanisms. The sample of the study consists of Gazi University Health Research and Application Center Gazi Hospital, Ankara Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital and 106 people (52 COPD patients, 54 healthy individuals) from the community. The data of the study were collected using the Individual Information Form, COPD Assessment Scale (CAT), Defence Style Questionnaire (DSQ), Suicide Probability Scale (SPS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). The data were collected by applying face-to-face to sick individuals and individuals in the healthy individuals. In the evaluation of the data; Independent T Test, One Way Variance Analysis, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Regression Analysis were used. In the study, the average age of the patients was 57.95 ± 7.65, while the average age of the healthy individuals was 56.86 ± 6.35. It was determined that 55.8% (n = 29) of the patients were in the COPD group B (1-2 stage), 30.8% (n = 16) did not have an additional chronic disease, 65.4% (n = 34) came to the hospital regularly and 76.9% (n = 40) complied with the treatment.