Torasik outlet sendromu'nda cerrahi tedavinin sonuçları
Results of surgical treatment in thoracic outlet syndrome
  1. Tez No: 108330
  2. Yazar: ARİF OSMAN TOKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-I Sina Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalın'ında, 1995 ile 2000 yılları arasında Torasik Outlet Sendromu tanısıyla transaksiller girişim uygulanan olgular sosyodemografik özellikleri, semptomları, preoperatif yapılan tetkiklerinin sonuçları, operasyon sırasında tespit edilen anatomik özellikleri ve operasyon sonuçları değerlendirildi. Olguların çoğunluğunun 20-40 yaş grubundan ( %73.7 ) ve kadınlardan ( %86 ) oluştuğu saptandı. En sık rastlanan yakınmalar kolda uyuşma ( %99.6 ) ve ağrı ( %92.6 ) bulundu. Olgularda TOS'a yönelik yapılan fizik muayene yöntemlerinden Adson testinin %75.5 oranında pozitif olduğu gözlendi. Direkt grafilerde en sık karşılaşılan anatomik yapı servikal kosta ( %56 ) anomalisiydi. Üst ekstremite EMG' sinin % 75.4 ve üst ekstremite renkli Doppler incelemelerinin %70.3 oranında TOS'u desteklediği saptandı. Transaksiller girişim ile I. kot ve varsa servikal kosta rezeksiyonu uygulanan olgularda %80.6 oranında tam ya da kısmi düzelme görüldü. Morbidite %10.6 ve mortalite %0 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, patients that were performed transaxillary insicion with the diagnosis of thoracic outlet syndrome in Ankara University Avi Cenna Hospital Thoracic Surgery Department between 1995 and 2000, were determined related to socialdemographic characteristics symptoms, results of preoperative investigations, anatomical features established intraoperatively and results of the operation. Most cases were between the ages 20 and 40 ( 73.7 % ) and most of them were women ( 86 % ). Most frequent symptoms were parasthesia (99.1 % ) and pain ( 92.6 % ) of the arm. Adson test, one of the physical examination methods specific to TOS, was positive in 75.5% of patients. The most frequent anomaly that was seen on direct radiologic examination was servical rib.EMG and colored Doppler USG examinations of upper extremity were found in association with TOS by the rates of 75.4 % and 70.3 % respectively. Total or partial recovery was seen in 80.6% of patients performed first rib and cervical rib,if present, resection by transaxillary incision. Morbidity and mortality were analyzed 10.6% and 0% respectively. 69