Konya'da hayvan yemi üretiminde çalışan işçilerde mesleksel astım prevalansı
Prevalence of occupational asthma among animal feed factory workers in konya
- Tez No: 204040
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Konya'da Hayvan Yemi Üretiminde Çalışan İşçilerde Mesleksel Astım PrevalansıAmaç: Hayvan yemi tozuna maruziyet ile oluşan solunumsal semptomların tespiti, solunum fonksiyonlarında meydana gelen değişiklilerin belirlenmesi, mesleksel astım ile atopi arasındaki ilişkinin gösterilmesi ve yem tozuna maruziyet sonucu gelişen mesleksel astım prevalansının saptanmasıdır.Materyal ve metod: Konya'da faaliyet gösteren 15 adet yem fabrikasında çalışan yem tozuna maruziyeti olduğu bilinen 139 erkek işçi, solunumsal semptomlar, atopi semptomları ve solunum fonksiyon testleri yönünden değerlendirildi. İşçilerin bulguları benzer yaş ve aynı cinsiyette olan 61 adet toza maruziyeti olmayan yem fabrikası çalışanından oluşan kontrol grubunun bulguları ile kıyaslandı. Tüm olgulara solunum ve atopi semptomlarını tespit için yüzyüze görüşme yöntemi ile bir anket uygulandı ve taşınabilir bir spirometri ile tüm olguların işyerinde solunum fonksiyon testleri ölçüldü. Anketle astım semptomu tespit edilen olguların akciğer grafileri çekildi ve bu olgulara cilt prick testi yapıldı.Bulgular: Çalışmaya 139 işçi ve 61 kontrol olmak üzere 200 erkek yem fabrikası çalışanı katıldı. İşçilerin yaş ortalaması 35,68±8.26 (16-53), kontrol grubunun yaş ortalaması 35,52±8.18 (21-56) idi. Yem üretiminde çalışan işçilerde mesleksel astım prevalansı % 19,4 olarak saptandı. Solunum semptomlarından hışıltılı solunum (% 25,1), nefes darlığı (% 22,3), öksürük (% 18,7), işçilerde daha yüksek bulundu. Ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi ( sırasıyla p=0.28 , p=0.07 , p=0.66). Solunum fonksiyon testi değerleri işçilerde (FVC:4.90±0.92 FEV1: 3.97±0.78 PEF: 8.23±2.0 FEF25-75: 3.97±1.1) kontrol grubuna göre düşük bulundu ancak bu düşüklük anlamlı değildi (sırasıyla p=0.09 , p=0.18, p=0.22, p=0.46). Çalışma grubunda atopi semptomlarından gözlerde yaşarma (% 7,9), hapşırma (% 6,4), burun akıntısı (% 3,5) önde gelen semptomlardı ancak kontrol grubuyla arasında fark yoktu. Semptomlardan hışıltılı solunum, sigara kullanan işçilerde kullanmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte belirgin derecede fazla görüldü, solunum fonksiyon testlerinden FVC, FEV1 ve FEF25-75 parametreleri anlamlı derecede daha düşük saptandı (sırasıyla. p=0.013 , p=0.003, p=0.017). Cilt prick testi, semptomu olan 42 kişden 10 (% 23,8) kişide pozitifti, mesleksel astımı olanlarla olmayanlar arasında fark bulunmadı. Çalışma esnasında maske kullanan işçilerle kullanmayan işçiler arasında semptomlar ve solunum fonksiyonları açısından anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: Sonuç olarak hayvan yemi tozuna maruziyet, solunumsal semptomların ortaya çıkmasında, solunum fonksiyonlarında düşüşte önemli rol oynamaktadır, sigara kullanımı durumunda bu etki daha belirgin olmaktadır, maske kullanımının koruyuculukta yeterli etkisi yoktur. Mesleksel astım ile atopi arasında birebir korelasyon olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prevalence Of Occupational Asthma Among Animal Feed Factory Workers In KonyaAim: The aims of our study were to determine respiratory symptoms developing due to exposure to animal feed dust, to detect alterations in respiratory functions, to determine the relationship between occupational asthma and atopy, and to detect the prevalence of occupational asthma developing due to exposure to animal feed dust.Materials and method: One hundred and thirty nine male workers working in 15 animal feed factories in Konya and known to be exposed to animal feed dust were evaluated according to respiratory symptoms, atopy symptoms and respiratory function tests. The findings of the workers were compared with the findings of control group consisted of 61 male animal feed factory workers who did not expose to animal feed dust. A questionnaire with face to face method was applied to all cases to determine respiratory and atopy symptoms; and respiratory functions test were performed to all cases at workplace by a portable spirometry. Chest x-rays of cases with asthma symptoms detected by questionnaire were obtained and skin prick test was applied to these cases.Results: Two hundred cases consisted of 139 workers and 61 controls were enrolled to the study. The mean age of workers was 35,68±8.26 (16-53) years and the mean age of controls was 35,52±8.18 (21-56) years. The prevalence of occupational asthma was detected as 19.4% in animal feed factory workers. Among respiratory symptoms wheezing (25.1%), dyspnea (22.3%) and cough (18.7%) were higher in workers. But the difference was not statistically significant (p=0.28, p=0.07 and p=0.66, respectively). The respiratory function test parameters were lower in workers (FVC: 4.90±0.92, FEV1: 3.97±0.78 PEF: 8.23±2.0 FEF25-75: 3.97±1.1) than control group, but the difference was not statistically significant (p=0.09, p=0.18 and p=0.22, p=0.46, respectively). In workers group the frequent atopy symptoms were watery eyes (7.9%), sneezing (6.4%) and nasal discharge (3.5%), but not statistically significant than control group. Wheezing was higher in workers. But the difference was not statistically significant in smoker workers than non smokers. Respiratory function test parameters such as FVC, FEV1 and FEF25-75 were significantly lower in smokers (p=0.013, p=0.003 and p=0.017 respectively). Skin prick test was positive in 10(23.8%) of 42 cases who had symptom, but no significant difference was present between cases with occupational asthma and without occupational asthma. There was no statistically significant difference between workers using mask during work and cases not using mask with respect to symptoms and respiratory function test.Conclusion: In conclusion exposure to animal feed dust has an important effect on development of respiratory symptoms and decrease in respiratory functions. This effect is significant in case of smoking and mask usage has no satisfactory role in protection. It was also detected that no correlation was present between occupational asthma and atopy.