Kronik obstrüktif akciğer hastalığında yaşam kalitesini etkileyen fonksiyonel ve antropometrik parametreler
The fuctional and anthropometric parametters effecting the quality of life in COPD
  1. Tez No: 108361
  2. Yazar: SEVDA ŞENER CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Kronik ve progresif bir hastalık olan KOAH'da fonksiyonel parametrelerin azalmasına paralel olarak, egzersiz toleransı azalır, hastaların yaşam kaliteleri bozulur. Son yıllarda bir çok kronik hastalıkta ve KOAH'da yaşam kalitesinin objektivize edilmesine yarayan anketler geliştirilmiştir. Bunlar arasında KOAH için en spesifik olan SGRQ (St. George's Respiratory Questionnaire) dir. Çalışmamızın amacı ise KOAH olgularında SGRQ ile ölçülen yaşam kalitesi düzeyi ile fonksiyonel ve antropometrik parametrelerin ilişkisini aramaktır. Bu amaçla 41 stabil KOAH'lı olgu incelenmiştir. Hastaların (35 erkek,6 kadın) yaş ortalamaları 63,6 ±9,1 yıl, sigara miktarı 56,7 ± 30 paket-yıl, hastalık süresi 8,6 ± 8,3 yıldır. Hastalarda solunum fonksiyonları, arter kan gazları, 6 dakika yürüme testi, deri kalınlığı ölçümü, aynı gün SGRQ yaptırılmıştır. Yapılan korelasyon hesapları ile yaşam kalitesinin FEVı ile, FVC ile, arteryal kandaki parsiyel karbodioksit basıncı ve deri kalınlığı ile anlamlı ilişki gösterdiği saptanmıştır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY In patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) which is a chronic and progressive disease; the exercise tolerance is limited and the quality of life is reduced in parallel to the decrease in functional parameters. In recent years many questionnaires have been developed to evaluate the life quality objectively in many chronic diseases and also COPD. Among these questionnaires the most specific for COPD is St. George's Respiratory Questionaire (SGRQ). The aim of our study was to evaluate the correlation between the life quality of COPD patients according to SGRQ and the functional and anthropometric parameters. 41(35 male, 6 female) stable COPD patients were included in the study. The mean age of the patients was 63,6 ± 9,1 years, the average disease duration 8,6 ± 8,3 years and average cigarrette smoking 56,7 ± 30 pack-years. Pulmonary function tests, arterial blood gases, 6 minute walking test, skinfold thickness were evaluated and the life quality was assessed by SGRQ at the same day. The results of the correlation analysis showed that quality of life had significant correlation with FEVi, FVC, arterial blood partial carbondioxide pressue and skinfold thickness. 61