Koroner arter by-pass cerrahisi sonrası atrial fibrilasyonu predikte eden faktörler
Factors predisposing atrial fibrillation after coronary artery by-pass surgery
- Tez No: 108360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BARAN UĞURLU, PROF.DR. ÖZTEKİN OTO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
9- ÖZET; Koroner arter bypass cerrahisi sonrası atriyal fıbrilasyon, % 10 = 50'lik görülme sıklığı ile, son derece önemli bir komplikasyondur. Çalışmanın amacı, izole olarak koroner arter cerrahisi uygulanan 300 hastanın, prospektif olarak incelenerek, CABG sonrası ortaya çıkan atrial fibrilasyonu predikte eden faktörlerin epidemiyolojik, fızyopatolojik ve klinik açıdan prospektif olarak araştırıp, tartışmaktır. Preoperatif olarak yaş, cinsiyet, yakın tarihli myokard infaktüsü, aritmi ve ilaç kullanımı öyküsü, peroperatif olarak; by-pass sayısı, aortokrosklemp süresi, ve postoperatif olarak; postperikardiyektomi sendromu, postoperatif destek ihtiyacı gibi 20 değişik parametre incelendi. Tüm bunlar ve kontrol bulguları, tek bir demografik bilgi formunda toplandı. Elde edilen verilerin, univaryant (chi kare ve rölatif risk + odds ratio taraması) ve multi varyant (lojistik regresyon ) olarak istatistiksel analizi yapıldı. AF gelişme insidansı % 35.7 olarak bulunmuştur. Univaryant analiz sonuçları ile; yüksek yaş ( > 65 ) p= 0.000174, konjestif kalp yetmezliği (p=0.000001), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (p=0.000000), P dalgası genişliği (p=0.000000), düşük sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (p=0.000000) anlamlı bulunmuştur. Multivaryant analiz sonucunda ise, 54ileri yaş, P dalgasının genişliği, KOAH, LVEF istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. CABG sonrası en sık gözlenen komplikasyon, % 10-50 insidansı ile atrial fıbrilasyondur. Genellikle benign bir komplikasyon olmakla birlikte, hastanede kalma süresini uzatmaktan, postoperatif stroke 'a kadar giden geniş yan etkileri ile önemli bir komplikasyondur. Yüksek insidansı, maliyet artışı ve ciddi yan etkileri ile prediktör faktörlerin saptanması son derece önemlidir. 55
Özet (Çeviri)
10-İNGİLİZCE ÖZET : (SUMMARY) Atrial fibrillation (AF) is a common complication early after coronary artery bypass surgery (CABG) and wide range in risk of postoperative AF reported in literature 10% - 50%. A total of 300 patients undergoing isolated CABG were studied prospectively. The measurements detailed preoperative ( age, sex, preop MI, preop arrhythmia,etc), intraoperative ( number of bypass, AKK time,etc), postoperative (postpericardiectomy syndrome, IABP,etc) data collected on standardized reporting forms. Factors were studied univariate (chi square - relative risk - odds ratio) and multivariate (logistic regression) analysis. The overall incidence of postoperative AF was % 35.7. Independent predictors of postoperative AF included : advanced age (p=0.000174), a history of congestive heart failure (p=0.000001), chronic obstructive lung disease (p=0.000000 ), P wave duration (p=0.000000), LVEF