İnhalan allerjenlere duyarlı allerjik astımlı çocuklarda exhale nitrik oksit düzeyinin mevsimsel değişimi
Seasonal change in exhaled nitric oxide level in patient with allergic asthma susceptible to inhalant allergens
  1. Tez No: 310224
  2. Yazar: SİBEL ACEMBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA UFUK ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmada inhale izole mantar duyarlılığı olan astımlı çocuklardadokuz ay boyunca aylık intervallerle exhale nitrik oksit düzeyini ölçerek, mevsimseldeğişimini ve semptomlarla ilişkisini inceledik. Böylece hastaların semptomlarındakötüleşmeyi ve atakları önceden öngörebilmeyi hedefledik.Gereç ve yöntem: Çalışmaya izole mantar duyarlılığı olan 15 astımlı hasta ileyaş ve cinsiyet olarak birebir eşleştirilmiş 15 sağlıklı, non-atopik çocuk kontrol grubuolarak alındı. Hastalar 7-18 yaş arasında olup, ortalaması 9,4±2,7 yıl olarak hesaplandı.Hasta gruptaki çocukların %93'ü hafif şiddette astım vakasıydı. Hastalar 9 ay süre ileayda bir kez kontrole çağrıldı ve semptom skoru, semptom medikasyon skoru, solunumtestleri, exhale NO düzeyleri, sistemik muayeneleri, geçirilen ÜSYE/ ASYE sayısı, ataksayısı, acile başvuru sayısı, gece uyandıran astım nöbetleri ve okul devamsızlığıdeğerlendirildi. Çevresel faktörler olarak mantar spor sayımları ve nem oranlarıkaydedildi.Bulgular: Exhale nitrik oksit düzeyi astımlı grupta kontrol grubuna göreistatistiksel olarak yüksek bulundu(p=0.009). NO ölçümleri mevsimlere göreincelendiğinde, ilkbahar ve yaz aylarında daha yüksekti(p=0.021 , p=0.002). Hastagrubunun nitrik oksit ölçümleri ile semptom skoru, atak sayısı ve nem oranı arasındaanlamlı korelasyonlar saptandı(p0.05).ÜSYE/ASYE geçirme sıklıkları ile NO düzeyleri korele edildiğinde anlamlıbulunmadı(p>0.05). Atmosferdeki mantar spor sayımı ile NO ölçümlerikarşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamadı.(p=0.76 ,p=0.87) Çalışmamızda astımlı hastalarda acile başvuru, gece uyandıran astım nöbeti veokul devamsızlığı sayıları ile NO ölçümleri arasında bir ilişki saptanamadı.(p>0.05)Sonuç: NO, astımlı hastalarda normal populasyona göre daha yüksek olması veatak dönemlerinde artması nedeniyle bir inflamasyon parametresi olarak öneminikorumaktadır. Çalışmamızda ilkbahar ve yaz aylarında yükselen NO'in aynıdönemlerde artan mantar sporları ile ilişkisini gösteremedik. Vejetatif mantar sayısınısayabilmek için uçuşan sporları airtrap yöntemiyle ölçmek yerine agarjel besiyerindeüretmenin de bu çelişkiyi aydınlatabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between exhalednitric oxide levels and clinical symptoms and fungi spore counts and it?s seasonalchange in children monosensitized to mold.Method: Fifteen asthmatic patients with isolated fungi hypersensitivity andfifteen nonatopic, healthy subjects with same age and gender were included to thestudy. Patients were between 7-18 years old and mean age was 9,4±2,7 years. In patientgroup, 93% of have had mild asthma. All patients were evaluated monthly in outpatientclinic for 9 months and symptom score, symptom medication score, pulmonary functiontest, exhaled nitric oxide levels, physical examination, number of upper and lowerrespiratory system infections, number of acute asthma attacks, number of admission toemergency services, number of night awakening asthma attacks, loss of school dayswere evaluated in all visits. Fungi spore counts and humidity were encountered asenvironmental factors.Results: Exhaled nitric oxide levels were significantly higher in patient groupcompared to control group(p=0.009). NO measurements were significantly higher inspring and summer (p=0.021 , p=0.002). We found significant correlation between NOlevels and syptom score, number of attacks, humidity (p0.05). Number of upper and lower respiratory system infectionsand NO levels were not found to be correlated (p>0.05). Fungi spore counts and NOlevels were not correlated (p=0.76 , p=0.87). There were no relationship betweennumber of admission to emergency services, number of night awakening asthmaattacks, loss of school days and NO levels.Conclusion: Nitric oxide levels are higher in asthma patients compared tohealthy subjects and NO levels rise in acute asthma attack so NO is an importantinflammation parameter. In our study, we cannot show the relation between NO levelsand fungi spores in spring and summer. We concluded that measuring vegetative fungispores with agar jel medium in stead of measuring spores with airtrap method mayenlighten this conflict