Fallot tetrolojisi ameliyatından sonra hastaya verilen pozisyonların oksijen satürasyonuna etkisi
The effect of body position change on arterial oxygen saturation after total correction of the tetralogy of fallot
  1. Tez No: 108379
  2. Yazar: GÜLSÜM SERAP TATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 613
Özet
7.0ZET Araştırma, Aralık 1997 - Eylül 2000 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde Fallot tetralojisi tanısıyla tam düzeltme ameliyatı uygulanan çocuklar üzerinde deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma grubunu 7 yaşın altında Fallot tetralojisi tanısı konmuş 25 çocuk oluşturdu. Çocuklara preoperatif dönemde hasta tanım formu uygulandı. Postoperatif dönemde yoğun bakım ünitesine alman çocuklara, hemodinamik yönden stabil olduktan sonra, supine, sağ lateral, sol lateral ve semi - fawler pozisyonlar sırasıyla uygulandı. Bu pozisyonların verilmesinden 15 dakika sonra yaşam bulguları, mekanik ventilator ve arteryel kan gazı değerleri alınarak kaydedildi. Araştırma verilerinin analizi, bilgisayarda SPSS paket programında gerçekleştirildi. Değerlendirmede yüzdelik hesaplaması, aritmetik ortalama, Friedman testi, Wilcoxon testi, tek yönlü varyans analizi ve eşlendirilmiş seriler arasında t testleri kullanıldı. Fallot tetralojili kalp ameliyatı geçiren çocukların yaşam bulguları ve mekanik ventilator değerleri istatistiksel yönden anlamlı bulunmamasına rağmen sol lateral pozisyonda diğer pozisyonlara oranla daha yüksek bulundu. Arteryel kan gazı PaC«2 değerlerinde sağ lateral pozisyonda sol lateral ve semi - fawler pozisyonlara oranla istatistiksel olarak anlamlı yükselme belirlendi ( p = 0.016, p = 0.019 ). Bu sonuçlarla benzerlik gösterir bir şekilde tam düzeltme ameliyatından önce şant operasyonu olan çocukların arteryel kan gazı PaÛ2 değerlerinde sağ lateral pozisyonda sol lateral ve semifawler pozisyonlara oranla istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme saptandı ( p = 0.018, p = 0.018 ). 55
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY THE EFFECT OF BODY POSITOION CHANGE ON ARTERIAL OXYGEN SATURATION AFTER TOTAL CORRECTION OF THE TETRALOGY OF FALLOT This research was performed after total correction operation on children wiht tetralogy of Fallot between November 1997 and September 2000 in cardiovascular surgery department, Institute of Cardiology, Istanbul University. 25 children was included the research. All had tetralogy of Fallot and under 7 years. Patient knowledge form was created before operation. In the postoperative period, after hemodynemical stabilization, supine, right lateral, left lateral and semi - fawler positions were studied. After 15 minutes vital findings, mechanical ventilation and arterial blood gase values were recorded. Research datas were analyzed with computer based SPSS programme persantil calculation, mathematical mean values, Friedman test, Wilcoxon test, variand analysis and t tests between coupled series were used. Although without statistically meaningful, vital findings and mechanical ventilation values were found high with left lateral position after total correction operation. Arterial blood gase values were statistically better in right lateral position than left lateral and semi - fawler positions ( p = 0.016, p = 0.019 ). However, after total correction operation in patients who had previous Blalock - Taussig shunt, arterial blood gase values were statistically better in the same position, too (p = 0.018, p = 0.018). 56