Çocuk kardiyolojisi polikliniğine başvuran hastaların başvuru sebeplerinin ve raporlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the reasons and reports of patients application to the pediatric cardiology polyclinic
- Tez No: 768715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL YILDIRIM BAŞTUHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çocuk Kardiyolojisi polikliniğimize başvuran hastaların yaş, cinsiyet dağılımı, başvuru şikayetleri, fizik muayene, elektrokardiyogram (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) bulguları ile tanı ve tedavi durumlarının retrospektif analizinin yapılması, hasta popülasyonumuzun tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi polikliniğine 01.01.2022 ve 31.03.2022 tarihleri arasında başvuran bütün hastalar çalışmaya alındı. Veri toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan hasta takip formu kullanılmış ve hastaların bilgileri izlem dosyalarından retrospektif olarak alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru sebebi, üfürüm şikayetiyle gelen hastalarda üfürüm tespit edilip edilmediği, EKG bulguları, EKO raporu, kardiyak operasyon öyküsü, kardiyak ilaç kullanımı ve takip durumları kayıt edilerek, yaş ve cinsiyete göre karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Bulgular: Çocuk Kardiyolojisi Polikliniğe başvuran hastaların yaş dağılımına bakıldığında; hastaların %2,9'unun < 1 ay, hastaların %18,3'ünün 1 ay-1 yaş arasında, %23,4'ünün 1-5 yaş aralığında, %23,7'sinin 6-10 yaş aralığında olduğu, %31,7'sinin ise 10 yaş üzeri olduğu tespit edildi. Çocuk Kardiyolojisi Polikliniğe başvuran hastalardaki semptomlara bakıldığında; çarpıntı semptomunun %6,5, göğüs ağrısı semptomunun %24,2, üfürüm semptomunun %23,7, senkop semptomunun %2,6 oranında görüldüğü, hastaların %27,6'sının kontrol amaçlı başvuruda bulunduğu, opere olmuş olan hastaların oranının ise %3,8 olduğu gözlenmiştir. Üfürüm semptomu olan 744 hastadan sadece 30'unda (%4,0) fizik muayenede masum üfürüm, 22'sinde (%3,0) patolojik üfürüm tespit edildi. Ekokardiyografi sonuçlarına göre prevalanlara bakıldığında; patent foramen ovale (PFO) %19,6, mitral yetmezlik (MY) %11,9, atrial septal defekt (ASD) %8,7, ventiküler septal defekt (VSD) %3,6, pulmoner stenoz (PS) %3,3, aort yetmezliği (AY) %3,3, mitral valv prolapsusu (MVP) %3,0, biküspit aorta %2,6, triküspit yetmezliği (TY) %2,2, patent duktus arteiozus (PDA) %1,6, aort stenozu (AS) %0,7, Fallot tetrolojisi %0,5 Kardiyomiyopati %0,3, Aort koarktasyonu %0,2, pulmoner yetmezlik (PY) %0,2 ve mitral stenoz (MS) %0,1 olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to make a retrospective analysis of the age, gender distribution, presentation complaints, physical examination, electrocardiogram (ECG) and echocardiogram (ECHO) findings, diagnosis and treatment status of the patients who applied to our Pediatric Cardiology outpatient clinic, and to define our patient population. Materials and Methods: All patients who applied to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between 01.01.2022 and 31.03.2022 were included in the study. In data collection, the patient follow-up form prepared by the researcher was used and the information of the patients was obtained retrospectively from the follow-up files. Patients' age, gender, reason for admission, whether a murmur was detected in patients with murmur, ECG findings, ECHO report, cardiac operation history, cardiac drug use and follow-up status were recorded and analyzed according to age and gender. Results: Considering the age distribution of the patients who applied to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic; 2.9% of the patients were < 1 month, 18.3% of the patients were between 1 month and 1 year, 23.4% were between the ages of 1-5, 23.7% were between the ages of 6-10, It was determined that 31.7% of them were over 10 years old. Considering the symptoms in patients who applied to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic; Palpitation symptom in 6.5%, chest pain symptom in 24.2%, murmur symptom in 23.7%, syncope symptom in 2.6%, 27.6% of the patients were admitted for control. It was observed that the rate of patients who had been operated was 3.8%. Innocent murmur was detected in physical examination in only 30 (4.0%) of 744 patients with murmur symptoms, and pathological murmur in 22 (3.0%). Considering the prevalence according to echocardiography results; patent foramen ovale (PFO) 19.6%, mitral regurgitation (MR) 11.9%, atrial septal defect (ASD) 8.7%, ventricular septal defect (VSD) 3.6%, pulmonary stenosis (PS) 3.3%, aortic regurgitation (AR) 3.3%, mitral valve prolapse (MVP) 3.0%, Bicuspid aorta 2.6%, TR 2.2%, patent ductus arteriosus (PDA) 1.6%, aortic stenosis (AS) 0.7%, Fallot's tetralogy 0.5% Cardiomyopathy 0.3% Aortic coarctation 0.2%, PI 0.2%, and MS 0.1%.