Hastaneden taburcu olan yaşlı bireylerin ev yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi
Definition of difficulties of which aged individuals and disdischarged from the hospital
- Tez No: 108391
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET TURAN, G., Hastaneden taburcu olan 65 yaş ve üzerindeki bireylerin ev yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı Hemşireliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2001. Araştırma, A. Ü. Tıp Fakültesi Hastaneİeri'nin Beyin Cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroloji bölümlerinden taburcu olan 65 yaş ve üzerinde olan yaşlı bireylerin ev yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. A.Ü. Tıp Fakültesi Hastaneleri bölümlerinden 2000 Kasım-Aralık, 2001 Ocak, Şubat ve Mart aylarında taburcu olan Ankara İli Belediye Sımrlan'nda ikamet eden 2j& hastadan 108' i örneklem grubuna alınmıştır. Veri Toplama araçları olarak; yaşlı bireylerin demografik özelliklerini, yaşadığı evin özellikleri, bağımsızlık düzeyleri ve günlük yaşam aktivitelerine yönelik anket ve ev değerlendirme formları kullanılmıştır. Veriler; örneklem grubundaki yaşlı bireylerle ev ziyareti sırasında yüz yüze görüşülerek veri toplama araçları ile toplanmıştır. Araştırma sonunda verilerin istatistiksel analizinde yüzdelik hesabı ve ki kare testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yaşlı bireylerin % 48'inin bağımlı ya da yan bağımlı olduğu ve en çok yardıma yaşam aktivitelerinde desteğe gereksinim duydukları saptanmıştır. Yapılan istatiksel analizlerde; yaş, hastalık varlığı ve yalanma durumu arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; yaşlı bireylerin hastaneden taburcu olduktan sonra halk sağlığı hemşiresi tarafından evde izlenmesi, hastane ile işbirliği yapması, il yöneticilerinin ve belediyelerin yaşlıların sosyal destek gereksinimlerim (yemek servisi, gezici servis araçları, sosyal kulüpler v.b) önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yaşlılık, Günlük Yaşam Aktiviteleri, Güçlük, Evde Bakım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURAN, G., Definition of Difficulties of Which Individuals Who are Over 65 Years Old and Discharged from The Hospital., Hacettepe University Health Sciences Institute, Community Health Nursing Programme, M.Sc. Thesis, Ankara, 2001. This study was done to defined of the difficulty of who at 65 years old elderly people experience with at daily life activities. The elderly people is this study were discharged from, the clinics of brain surgery, physical treatment and rehabilitation, orthopedy and travmotology and neurology at The University of Ankara Faculty of Medicine. 108 elderly out of 293 were taken in to the this study discharged during October-December 2000, January, February and March 2001 and living in Ankara. Questioners and observation notes on demographic features, the conditions of houses, the level of independence and daily activities of the elderly were using to collect data. Percentage and square ki test were applied to statistical analysis of the data. Results of the study 48 % of those individuals are dependent of half dependent and need support on instrumental life activities the most. The differences among age the presence of disease and complaints of living were found to be statistically significant. Suggestions were made occurring to the results of this study; the elderly people who were discharged from the hospital should cared by community nurse for appropriate care plans, the build up a link between community service and hospitals the systems should solves elderly' s problems which includes sickness, diets, medication and difficulties of activities at daily living, the municipalities should cooperage with social service in helping instrumental activities of daily living meals on wheels, to escort elderly to go to social clubs and i.e. Key Word s Elderly, Activities of Daily Life, Difficulty, Home Care. vi