Hipertansiyonda sol ventrikül geometrik şekillerinin ventriküler aritmi riski ve QT dispersiyonu ile ilişkisi
- Tez No: 108435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HÜSEYİN TELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
7.0ZET Hipertansiyona bağlı sol ventrikül hipertrofisinde tehlikeli ventriküler aritmi sıklığının arttığı çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Farklı sol ventrikül geometrik paternlerde aritmi riski tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada sol ventrikül hipertrofisinin, sol ventrikül geometrik yapısının, aritmi riski ve non invaziv aritmi göstergelerinden olan QT dispersiyonu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla çalışmaya alman 80 hastanın (45 'i kadın, ortalama yaş 52.8 ±11) 30'unda konsantrik sol ventrikül hipertrofîsi (KH), 15'inde konsantrik remodeling (KR) ve 3 5' inde ise normal sol ventrikül geometrisi (NG) tespit edilerek üç gruba ayrıldı. Bu hastalarda 24 saatlik holter monitorizasyonu ve QT dispersiyonu incelendi. Çalışmamızda Lown 2 ve üzeri ventriküler aritmileri sol ventrikül hipertrofîsi olanlarda %80; sol ventrikül hipertrofîsi olmayanlarda ise %10 oranında olduğunu bulduk. Otuz hastada (%37) Lown 2 ve üzeri ventriküler aritmi, 17 hastada (%21) ise Lown evre 4a ve 4b ventriküler aritmi saptandı.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY It's shown that the frequency of dangerous ventricular arhytmi is increased in left ventricle hypertrophy which is related with hypertension. The risk of arhythmi is not exactly known in different left ventricle geometrical patterns. The aim of this study is to show the connection between the left ventricle hypertrophy, the geometrical structure of the left ventricle, the risk of arhythm and the dispersion of QT which is a non-invasive indicator of arhythm. We took 80 patients for this study; 45 of these were women and the median age was 52.8 ±11. The number of patients with concentric left ventricle hypertrophy (CH) was 30, concentric remodelling (CR) was 15 and finally 35 of the patients had normal left ventricle geometry(NG). The QT dispersion and the 24 houred holter monitorisation was examined in all these 80 patients. In our study, the percentage of Lown 2 and over ventricular arhytmies were %80 in the patients with left ventricule hypertropy and %10 in the patients wihout left ventricle hypertrophy. There was Lown 2 and over arhythm in 30 of the patients (%37) ; and Lown stage IVa -IVb ventricular arhythm in 17 of the patients(%21). The Lown 2 and over ventricular arhythm was found statistically meaningful (p < 0.01) in the patients with concentric left ventricule hypertrophy which is compared to the patients with concentric remodellig and the patients with normally geometrical left ventricle. QT and QTc dispersion was long in the group of patients with concentric left ventricle hypertrophy, compared to the group of the patients with concentric remodelling and the group of the patients with normally geometrical left ventricle. The statistically difference between the group who had concentric hypertrophy (p < 0.001) and the group which had a normal geometry (p< 0.05) was meaningful. The QT and QTc dispersion was long in the group of the patients who had a concentric remodelling compared to the group of the patients with normal geometry of the left 49ventricle : but this wasn't statistically meaningful.