Sedanter bireylerde akut ve kısa dönem kronik egzersizin lipid profili ve hematolojik parametreler üzerindeki etkileri
- Tez No: 108436
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Düzenli aerobik fiziksel aktivite, kardiyovasküler hastalığın hem primer hem sekonder önlenmesinde rol oynar ve KAH nın gelişimi ile birlikte olan risk faktörlerinin çoğunu olumlu yönde değiştirerek, indirekt yoldan kalbe yarar sağlar. Gerek kronik dinamik egzersiz gerekse akut egzersiz ile lipoprotein, apoprotein fraksiyonlarında ve fıbrinojen düzeylerinde değişiklikler meydana gelir. İki kategoriden oluşan bu çalışmanın amacı, sedanter bireylerde, plazma lipid profili, fıbrinojen düzeyleri ve kan hücreleri üzerinde, kısa süreli tek bir egzersiz devresinin akut geçici etkileri ile günlük egzersiz ve yağ oranı düşük dietten oluşan bir programın kalıcı etkilerini incelemekti. Çalışmanın 1. kategorisinde, 120 sedanter olgu ( 59 u kadın, 61 i erkek), standart Bruce protokolü ile treadmill egzersiz testine alındı. Treadmill egzersiz testinden önce ve hemen sonra elde edilen venöz kan örneklerinde total kolesterol (total-K), trigliserid (TG), LDL-kolesterol (LDL-K), HDL-kolesterol (HDL-K), lipoprotein (a) (Lp (a) ), apoprotein Al (apo Al), apoprotein B100 (apo B100), fibrinojen, trombosit ve beyaz küre (BK) sayısı, hemoglobin (Hgb) ve hematokrit (Hct) ölçüldü. Egzersiz sonrası değerler, plazma volumündeki değişiklik dikkate alınarak düzeltildi. Egzersiz sonrası veriler plazma volum kontraksiyonuna göre düzeltildiği zaman, sonuçlar egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası örnekler arasında, total-K (p=0.409), TG (p = 0.663), LDL-K (p = 0.254), HDL-K (p = 0.453), Lp (a) (p = 0.648), apo Al (p = 0.694), apo B100 (p = 0.140), fibrinojen (p = 0.457), trombosit sayısı (p=0.731) ve BK sayısı (p = 0.146) bakımından anlamlı fark olmadığını gösterdi. Çalışmanın 2. kategorisinde, yürüyüş ve diet kısıtlamasından oluşan 4 haftalık bir girişim programının, sedanter bireylerde lipid profili ve fibrinojen düzeyleri üzerindeki etkileri araştırıldı. Dislipidemi veya obesitesi olan olgulara, 4 hafta için günde 60 dak. ardışık yürüyüş yapmaları ve günde % 20 den fazla yağ ve 300 mg dan fazla kolesterol almamaları tavsiye edildi. 4. haftanın sonunda, egzersiz-diet programını uygulamış olan 41 olgu çalışma (girişim) grubuna, sedanter kalan ve diet yapmayan 21 olgu kontrol grubuna ayrıldı. 4 haftalık girişim programının öncesinde ve sonrasında, açlık kan örneklerinde total-K, TG, LDL-K, HDL-K, Lp (a), apo Al, apo B100, fibrinojen, trombosit ve BK sayılan ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Regular aerobic physical activity plays a role in both primary and secondary prevention of cardiovascular disease and benefits the heart by favorably modifying many of the risk factors that are associated with the development of coronary artery disease. Both acute exercise and regular chronic exercise lead to changes in plasma lipids, lipoproteins, apoproteins and fibrinogen levels. The aim of this study which consisted of two parts, was to examine the acute transient effects of a single short-term exercise session and the permanent effects of the intervention program consisted of daily exercise and low fat diet on plasma lipid profile, fibrinogen levels and blood cells counts. In the first study, 120 sedentary subjects (59 women, 61 men) performed a treadmill exercise test using the standart Bruce protocol. Total cholesterol (total-C), triglycerides (TG), LDL-cholesterol (LDL-C), HDL-cholesterol (HDL-C), lipoprotein (a) (Lp (a) ), apoprotein Al (apo Al), apoprotein B100 (apo B100), fibrinogen, platelet and leucocyte count, hemoglobin (Hb) and hematocrit (Hct) were measured in venous blood samples drawn before and immediately after treadmill exercise testing. All post-exercise values were corrected for any change in plasma volume. When postexercise data were corrected for the contraction plasma volume, the results showed there were no significant differences between the pre and postexercise samples for total-C (p=0.409), TG (p = 0.663), LDL-C (p = 0.254), HDL-C (p = 0.453), Lp (a) (p = 0.648), apo Al (p = 0.694), apo B100 (p = 0.140), fibrinogen (p = 0.457), platelet count (p=0.731) ve leucocyte count (p=0.146). In the second study, it was investigated the effects of the four weeks intervention programme which consisted of walking and dietary restriction on lipid profile and fibrinogen levels in sedentary subjects. It was instructed subjects who had dyslipidemia or obesity, to walk ( consecutive 60 minutes, one times daily ) and to consume no more than 20 % total fat and 300 mg/d of cholesterol for four weeks. At the end of fourth week, 41 subjects who had implemented exercise-diet programme, assigned to study (intervention) group; 21 subjects who had remained sedentary, nondieting, assigned to control group. Total-C, triglycerides, LDL-C, HDL-C, Lp (a), apo Al, apo B100, fibrinogen, platelet and leucocyte counts were measured in fasting blood samples before and after 4 weeks intervention programme.