Akut miyokard infarktüslü hastalarda no-reflow fenomeninin anjiyografik ve radyoizotop yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 108465
  2. Yazar: MEHMET ELÇİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği 'ne Temmuz 2000-Ocak 2001 tarihleri arasında AMİ tanısıyla yatırılıp trombolitik tedavi uygulanan 22 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 58 ± 11, yaş aralığı 40-76 idi. Hastalara 5.-10. günler arasında koroner anjiyografi yapıldı. TİMİ akım derecesi ve TFC değeri saptandı. Koroner anjiyografi sonrasında intrakoroner SPECT yapıldı. 48 saat sonra SPECT görüntüleme intravenöz olarak tekrarlandı. İV SPECT grubundan 4 hasta ve İC SPECT grubundan 4 hasta teknik nedenlerle çıkarıldı. TİMİ akımın 3 'ün altında olması anjiyografik, TİMİ akım 3 'e eşit olmasına karşın İV SPECT'de pefüzyonun yokluğu sintigrafik no-reflow fenomeni olarak kabul edildi. Tüm hastalarda no-reflow oranı % 61, TİMİ akım derecesi 3 olanlarda ise % 41 olarak saptandı. No- reflow fenomeni anteriyor Mİ hastalarda inferiyor MİTü hastalara göre daha sıktı (p= 0,04). No-reflow'u olan hastalarda ekokardiyografik duvar hareket skoru indeksi daha yüksek saptandı (p= 0,001). Anjiyografik olarak TİMİ 3 akım saptanan hastalarda no- reflow fenomenini belirlemede TFC metodunun yaralı olduğu görüldü( p= 0,045). Anjiyografik olarak no-reflow fenomenini saptamada TFC metodunun, TİMİ akım sınıflamasından daha üstün olduğu ve TİMİ akım derecesi 3 olan hastalarda no-reflow'u saptamada kullanılabileceği sonucuna varıldı. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study was carried out between July 2000 and January 2001 on 22 patients who were admitted to our clinic(Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Cardiology), and underwent thrombolytic therapy for AMI. These patients' mean age was 58 ±11 years, their age range was 40 to 76 years. To these patients, between the fifth day and tenth day, coronary angiography was done, and TIMI flow grade and TIMI frame count was determined. After coronary angiography we did intracoronary SPECT. 48 hours later, SPECT imaging repeated intravenously. Because of techinical reasons both from IV SPECT group and IC SPECT group 4 patients were excluded. If the TIMI flow grade was less than 3, the case was considered as angiogrphic no-reflow phenomenon. Despite a TIMI flow grade equal to 3, if there was no myocardial perfusion the case was considered as scintigraphic no-reflow phenomenon. No-reflow rate was determinated as 61% in all patients and as 41% in patient whose TIMI flow grade was 3. No-reflow phenomenon was determined more frequently in anterior MI than inferior MI (p = 0,04). In the patients who had no-reflow phenomenon, echocardiographic wall motion index was higher (p = 0,001). It was seen that in determining no-reflow phenomenon TFC method is useful in patients whose TIMI flow grades are 3 (p = 0,045) It was concluded that in determining no-reflow phenomenon angiographically, TFC method is superior to the TIMI flow classification and can be used to determine no-reflow in patients whose TIMI flow grades are 3. VIII