Nazal septuma homogreft kartilaj implantasyonu (Deneysel çalışma)
Homograft cartilage implantation to the nasal septum (Experimental study)
- Tez No: 90453
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VII. ÖZET Nazal travmalar ve cerrahi sonrasında ileri septal deviasyon, nazal tip ve dorsal desteğin kaybı sıkça karşılaşılan problemlerdir. Bu hastaların en sık şikayetleri nazal hava yolu tıkanıklığı ve dış nazal görünümün bozulmasıdır. Tedavide septumun deviasyon yapan kısmı çıkarıldığında yeterli tip desteği ve dorsal destek sağlanamıyorsa, septumun yeniden oluşturulması gerekmektedir. Septumun yeniden oluşturulmasında otogreft, homogreft ve alloplastlar kullanılmaktadır. Çalışmamızda septumun yeniden oluşturulmasında sıkça kullanılan homogreft septal kartilaj ile homogreft kostal kartilajın başarısını albino ratlar üzerinde araştırıldı. Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Ratlann septumu ile ksifoid alt ucundan alman ve bir ay %70'lik etilalkolde saklanan kartilajlar homogreft olarak kullanıldı. Anestezi altında ve operasyon mikroskobu kullanılarak 16 ratın septumundan 4x10 mm boyutlarında kartilaj parça çıkarıldı, ratlann yansına homogreft septal kartilaj, diğer yansına homogreft kostal kartilaj implante edildi. Bu iki grubun yansı iki hafta, yansı dört hafta sonra dekapite edildi. Kontrol grubundaki dört ratın nazal septumundan da aynı şekilde parça önce mobilize edildi sonra tekrar eski yerine konuldu. Çıkanlan septumlar makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirildi. Makroskobik olarak mukozal devamlılık ve perforasyon araştırıldı. Mikroskobide epitelizasyon, greft canlılığı, absorbsiyon, fibrozis, mononükleer ve polimorfonükleer hücre infiltrasyonu ile ossifikasyon araştınldı. Makroskobik incelemede; septal kartilaj kullanılan 8 deneğin hiç birinde perforasyon olmadı, kostal kartilaj kullanılan 8 deneğin birinde septal perforasyon gelişti. 58Mikroskobik incelemede septal kartilaj kullanılan deneklerin %12.5'inde orta, %50'sinde hafif absorbsiyon oldu, %37.5'inde absorbsiyon olmadı. Kostal kartilaj kullanılan deneklerin %12.5'unda şiddetli, %12.5'inde orta, %25'inde hafif derecede absorbsiyon oldu, %50'sinde absorbsiyon olmadı. Homogreft septal kartilaj ve homogreft kostal kartilaj kullanılan çalışma gruplarıyla kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Homogreft kartilajın nazal septumun yeniden oluşturulması ve nazal deformitenin düzeltilmesinde kullanılabileceği, kullanılan homogreft kartilajın septum veya kot kaynaklı olup olmamasının greftin histolojik başarısını etkilemediği sonucuna varıldı. 59
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY HOMOGRAFT CARTILAGE IMPLANTATION TO THE NASAL SEPTUM (Experimental Study) Severe septal deviation and the loss of support to the nasal tip and the dorsum are frequently encountered after nasal trauma and surgery. Such patients usually complain about difficulty in breathing and external appearance of the nose. Septum should be reconstructed whenever the support to the nasal tip and dorsum is lost after removing the deviated part of the cartilage. Autografts, homografts and alloplasts can be used for the reconstruction of the nasal septum. This study was conducted on albino rats to compare the success of homograft septal and costal cartilage in reconstruction of the nasal septum. Results were compared with those of the control group. The septal cartilage, and the cartilage obtained from the inferior edge of the xiphoid were preserved in 70% ethyl alcohol for one month were used as homograft. Cartilage pieces of 4x10 mm. were removed from the nasal septum of 16 rats by using the microscope under anaesthesia. Homograft septal cartilage was inserted to the half of the rats and homograft costal cartilage to the other. Half of the each group were decapitated two weeks and the other half four weeks later. Nasal septi of the rats in the control group were mobilised in the same manner and then replaced. Excised cartilages were analysed macro and microscopically. Mucosal integrity and perforations were looked for macroscopically. Microscopically, epithelization, graft viability, absorption, fibrosis, mono and polymorphonuclear cell infiltration and ossification were searched for. 60Macroscopically, no perforation was observed in the 8 rats with septal cartilage grafts, whereas one perforation was observed in the remainder 8 rats with costal cartilage. Microscopically 50 % of the rats with septal cartilage showed mild, 12.5 % moderate absorption, whereas 37.5 % showed no evidence of absorption. Twenty-five percent of the rats with costal cartilage showed mild, 12.5 % moderate and 12.5 % severe absorption. Fifty percent of the rats showed no absorption. No statistically significant difference was observed between these two groups and the control group. We concluded that homograft cartilage can be effectively used in the reconstruction of the nasal septum and nasal deformity. Both septal and costal homograft cartilage can be used with the same success rate. 61