Kardiopulmoner bypass gerektiren açık kalp hastalarında 'interlökinlerin' postoperatif morbiditeye etkileri
The effect of interleukins on post operative morbidity of open heart surgery with cardiopulmonary by-pass
- Tez No: 108473
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KEMAL SALİH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET KARDİOPULMONER BYPASS GEREKTİREN AÇIK KALP HASTALARINDA İNTERLÖKİNLERİN POSTOPERATİF MORBİDİTEYE ETKİLERİ Günümüzde kardiak operasyonların bir çoğu kardiopulmoner bypass kullanılarak yapılmaktadır. Anestezi, cerrahi ve perfüzyon tekniklerindeki gelişmelere rağmen kardiopulmoner bypasss uygulaması sırasında bazı proenflamatuar ajanlar ortaya çıkmakta ve bu da enflamatuar reaksiyonların oluşmasına yol açmaktadır. Post perfüzyon sendromu da denilen bu klinik durum pulmoner, renal, nörolojik ve koagülasyon bozuklukları şeklinde ortaya çıkabilmektedir.Bu ajanlar içerisinde yer alan interlökinlerin kardiopulmoner bypass da ki rolü tam anlamıyla anlaşılabildiğinde, bu ajanların kan değerlerinde sağlanacak değişimler sayesinde kardiopulmoner bypass sonrası oluşan mortalite ve morbiditede belirgin bir azalma sağlamak mümkün olacaktır. Bu prospektif çalışmada: kardiopulmoner bypass'ın interlökinlere etkisini araştırmak üzere toplam 34 hasta 17' şer hastadan oluşan iki grupta incelenmiştir;Grup 1 (Çalışma grubu): kardiopulmoner bypass ile ameliyat edilen hastalardan, Grup 2 (Kontrol grubu): Kardiopulmoner bypass kullanılmayan, akciğer lezyonu nedeni ile ameliyat edilen hastalardan oluşmaktadır. Interlökin değerleri (IL-1, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, İL- 10, İL- 12) bu iki grup arasında preoperatif, postoperatif 12, 24, 48. saatlerde karşılaştırıldı. Ayrıca çalışma grubu, kardiopulmoner bypass süresi, kros-klemp süresi, ekstubasyon zamanı, yoğun bakımda kalma süresi ve destek tedavi ihtiyacına göre alt gruplara bölünerek araştırıldı. Bulgularımıza göre literatürde kardiopulmoner bypass'ın tüm interlökinlere etkisinin toplu olarak ele alındığı ve morbidite ile ilişkisinin araştırıldığı bir çalışma yoktur. Diğer taraftan İL- 12 ile ilgili (bu alanda) yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada tüm interlökinler eş zamanlı olarak çalışılmış ve bu sayede interlökinlerin eş zamanlı değerleri gözden geçirilerek post operatif mortaliteye etkileri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma grubunda IL-1, IL-2, IL-6, IL-8, İL- 10, İL- 12 değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Ayrıca alt grupların karşılaştırılmasında, kardiopulmoner bypass süresi, kros-klemp zamanı, ekstubasyon ve yoğun bakımda kalma süresi uzun olan hastalarda IL-1, IL-2, IL6, İL- 12 değerleri anlamlı derecede yüksek, destek tedavisi alan hastalarda ise IL-1, IL-2, İL- 12 seviyeleri anlamlı derecede yüksek bulundu. Bu sonuçlar post operatif morbidite için IL-1, IL-2, IL-6 ve İL- 12 nin değerli ajanlar olduğunu göstermektedir. IL-4 değerlerinde belirgin bir farklılık saptanmamış olup bu sonuç literatür bilgileriyle uyumludur. IL-8 ve İL- 10 değerleri için çalışma grubunda alt grupların karşılaştırılmasında bu sitokinlerin seviyelerinde artış veya istatistiksel olarak belirgin bir fark saptanmadı ve çalışma grubundaki hasta sayısının büyümesiyle bu sitokinlerin de rolünün daha iyi anlaşılabileceği düşünüldü. Bu sitokinlerin hangi şartlar altında artış gösterdiği ve artış mekanizmalarının anlaşılması, beraberinde postoperatif mortalite ve morbiditede azalma sağlayacak girişimsel işlemlerin gelişimini getirecektir. ANAHTAR KELİMELER: Kardiopulmoner bypass, Interlökin, Postoperatif morbidite VT t c. yükseköğretim kuku lu DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF INTERLEUKINS ON POST OPERATIVE MORBIDITY OF OPEN HEART SURGERY WITH CARDIOPULMONARY BY-PASS Cardiopulmonary bypass is fundamental for a variety of cardiac operations. Despite advances in anesthetic, surgical and perfusion techniques, cardiopulmonary bypass has an inflammatory effect through the release of proinflammatory substances which in turn cause a deleterious effect on pulmonary, renal, coagulatory, neurological systems and cause the clinical picture known as the postperfusion syndrome. Elucidating the role of citokines in inflammation related to cardiopulmonary bypass through the modulation of these agents will decrease the mortality and morbidity related to cardiopulmonary bypass. In a prospective study, 34 patients were assigned to two groups; Group one (Study group) consisted of patients undergoing elective coronary bypass and valvular surgery with cardiopulmonary bypass (17) and Group 2 (Control group) consisted of patients operated for thoracic lesions without cardiopulmonary bypass (17). Interleukin levels (IL-1, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-1 2) of these two groups were compared and in the study group subsets of patients for cardiopulmonary bypass duration, cross clamping time, extubation time, intensive care unit stay and need for supportive therapy were compared. Our research showed no previous study for the simultaneous effect of cardiopulmonary bypass on interleukins collectively and their relation to morbidity. Likewise no study for the effect of cardiopulmonary bypass on IL-1 2 was found. In this study interleukins were studied simultaneously to enlighten their role in morbidity following cardiopulmonary bypass.The IL-1, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10, IL-1 2 values were significantly higher in the Study group. In the comparison for subsets of Group 1, IL-1, IL-2, IL6, IL-1 2 levels were significantly higher in the subsets with longer cardiopulmonary bypass, cross clamp time,extubation time and intensive care unit stay; IL-1, IL-2, IL-1 2 levels were significantly higher in patients requiring supportive therapy. These results preclude IL-1, IL-2, IL-6 and IL-1 2 levels to be valuable markers for post operative morbidity. There were no significant changes for the results of IL-4 and this was in accordance with literature. In the comparison of IL-8 and IL-10 for the subsets of the working group no statistically significant change or increase were noted. A larger study group might be needed to demonstrate the value of these cytokines. A thorough understanding of circumstances initiating interleukin release and comprehension of the exact mechanisms of cytokine related interactions will enable interventional therapies which will decrease postoperative mortality and morbidity immensely. KEY WORDS: Cardiopulmonary bypass, Interleukin, Postoperative morbidity. VII