Açık kalp cerrahisi hastalarında intraabdominal basıncınmortalite ve morbiditeye etkisi
Effect of intraabdominal pressure on mortality and morbidity in open heart surgery patients
  1. Tez No: 940389
  2. Yazar: DAMLA BOZAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GAMLI, DOÇ. DR. BUKET ÖZYAPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisi, kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak cerrahi sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar, özellikle intraabdominal basınç (İAB) artışı, postoperatif morbidite ve mortaliteyi artırabilir. İAB artışı; kardiyovasküler, renal ve pulmoner sistemlerde olumsuz etkilere yol açabilir ve intraabdominal hipertansiyon (İAH) ile abdominal kompartman sendromu (AKS) gibi ciddi durumlara neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda İAB artışının postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve ilişkili risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmamıza kardiyopulmoner bypass (KPB) ile elektif açık kalp cerrahisi geçirecek olan 18 yaş üzeri, ejeksiyon fraksiyonu %40 ve üzerinde olan 100 hasta dahil edildi. Acil cerrahi gerektiren vakalar ve renal yetmezlik gibi ek hastalıkları olan bireyler çalışma dışı bırakıldı. Hastalar, İAB değerlerine göre iki gruba ayrıldı: İAB değeri ≥12 mmHg olanlar Grup 1 (İAB+), İAB değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Open heart surgery is a widely used method in the treatment of cardiovascular diseases. However, complications arising during and after surgery, particularly increased intra-abdominal pressure (IAP), may elevate postoperative morbidity and mortality. Increased IAP can negatively affect the cardiovascular, renal, and pulmonary systems and may lead to severe conditions such as intra-abdominal hypertension (IAH) and abdominal compartment syndrome (ACS). This study aims to evaluate the impact of increased IAP on postoperative complications in patients undergoing open heart surgery and identify associated risk factors. Materials and Methods: A prospective observational study was conducted with 100 patients aged over 18 years who were scheduled for elective open heart surgery with cardiopulmonary bypass (CPB) and had an ejection fraction of ≥ 40%. Patients requiring emergency surgery and those with comorbidities such as renal failure were excluded. Patients were divided into two groups based on their IAP values: Group 1 (IAP+): IAP ≥12 mmHg and Group 2 (IAP-): IAP