Açık kalp cerrahisinde perfüzyon sürelerinin renal fonksiyonlar üzerine etkisi
Effects of perfüsion time on renal functions in open heart surgery
- Tez No: 635237
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ:Açık kalp cerrahisinde KPB kullanımının olumsuz etkilerinin en önemlilerinden birisi de renaldisfonksiyondur. Bu nedenle çalışmamızda koroner arter baypas greft yapılan hastalarda kardiopulmoner baypas sürelerinin postoperatif dönemde böbrek hasarı ve akut böbrek yetmezliği oluşumu açısından etkisini karşılaştırmayı amaçladık. METOD: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında 1 Ocak 2014 ile 1 Ocak 2018 yılları arasında elektif izole koroner arter baypas greft operasyonu yapılmış 252 hasta retrospektif olarak incelendi. Preoperatif böbrek yetmezliği bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar kardiopulmoner baypas süreleri 0-60dk (Grup 1), 60-120 dk (Grup 2) ve 120dk ve üstü (Grup 3) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif, operatif ve postoperatif erken dönem verilerive renal fonksiyonları AKIN kriterleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Renal dysfunction is one of the most important adverse effects of CPB use in open heart surgery. Therefore, in this study, we aimed to compare the duration of cardiopulmonary bypass in patients who underwent coronary artery bypass graft operation in terms of postoperative renal injury and acute renal failure. Materials and Methods: 252 patients underwent elective isolated coronary artery bypass graft operation between January 1, 2014 and January 1, 2018 at Izmir KatipÇelebi University, Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery, were evaluated retrospectively. Patients with preoperative renal failure were not included in the study. The patients were divided into three groups by considering the duration of cardiopulmonary bypass as 0-60 min (Group 1), 60-120 min (Group 2) and 120 min and above (Group 3). Preoperative, operative and early postoperative data and renal functions of the patients were evaluated using AKIN criteria.