Transplantasyon için hazırlanan ve değişik sürelerde iskemiye maruz bırakılan, domuz kalplerinde koroner arter reaktivitelerinin incelenmesi
Investigation of reactivities of coronary arteries harvested from porcine heart prepared for transplantation and exposed to ischemia for varying times
  1. Tez No: 108476
  2. Yazar: CANER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KÜRŞAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
9. ÖZET Çalışmanın amacı kalp transplantasyonunda, transplant öncesi geçen iskemik hipotermik sürenin koroner arter reaktivitesi üzerindeki etkilerini açığa çıkartmaktı. Bu nedenle toplam 11 adet domuzdan, 6'sındatek doz soğuk kardiopleji ve kalbin eksplantasyonundan hemen sonra, diğer 5 adet domuzda ise ilaveten 6 saat hipotermik (4 °C) korumayı takiben sağ, sol ön inen, ve sirkumfleks koroner arterler alındı. Her 3 koroner arterden hazırlanan stripler ayrı ayrı organ bayolanna asılarak asetilkolin, histamin ve KC1' e kontraksiyon yanıtlan ve asetilkolin ve histamin ile prekontraksiyon sonrası noradrenalin gevşeme cevapları alındı. Her iki guruptan elde edilen değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Bu verilere dayanarak, pretransplant geçen sürenin (6 saate kadar) koroner arter reaktivitesine bağlı olarak erken dönemde kalbin mekanik performansı ve geç dönemde koroner vaskülopati üzerinde önemli farklılıklar yaratmayacağı söylenebilir. 41
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY The aim of the study was to determine the effects of pretransplant ischemic hypothermic time on reactivities of coronary arteries. Eleven pigs were used. Right, left anterior descending and circumfieks coronary arteries were harvested from 6 pigs following single dose of cardioplegia and cardiectomy. The same procedure were performed in 5 pigs after 6 hours static 4 °C hypothermic preservation of hearts. Strips prepared from these 3 coronary arteries were placed in seperate organ chambers and contractions with acetylcholine, histamine and KC1 and dilatations with noradrenaline following contractions with acetylcholine and histamine were documented. There was no statistically significant differences between results taken from both groups. It can be concluded that pretransplant time (until 6 hours) does not cause important differences on mechanical performance of the heart in early period following transplantation and coronary vasculopathy in late period by affecting the reactivities of coronary arteries. 42