Erişkin tibia kırıklarının kilitli intramedüller çivileme yöntemi ile tedavisi
Treatment of the tibial fractures with intramedullary interlocking nailing method in adults
  1. Tez No: 108491
  2. Yazar: BASRİ ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
V-OZET Bu çalışmanın amacı erişkin tibia kırıklarının intramedüller interloking çivileme ile tedavisinin klinik sonuçlarını tartışmaktır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Temmuz 1996- Ocak 2000 tarihleri arasında 26 hastadaki, 24 tibia kırığı, bir tibia pseudoartrozu ve birde tibia diafîzi giant cell tümör hastasına intramedüller interloking çivileme ameliyatı uygulandı. Bu olguların 24 tanesinin ortalama 34 hafta (en kısa 23 hafta- en uzun 66 hafta) takipleri yapıldı. 26 olgumuzun 19'u erkek 7'si bayandı. Yaşları ortalama 30.6 idi. (22-73 yaş) Olgularımızın 7 tanesi açık kırık, 17 tanesi kapalı kırıktı. Takibi tamamlanan 24 olgunun ortalama kaynama süresi 1 7. 1 haftadır. Kırık iyileşmesinin ardından sonuçlan Johner-Wrush'in kriterlerine göre değerlendirdik. Buna göre 21 olgu çok iyi, 2 olgu iyi, 2 olgu kötü olarak değerlendirildi. Bir hastamızda 5 derece valgus açılanması, bir hastamızda enfeksiyon, 1 hastamızda ayak bileği dorsal fleksiyonunda 1/3 oranında kısıtlılık, bir hastamızda 0.5 cm kısalık ve bir hastamızda da diz önü ağrısı meydana geldi. Uygun seçilmiş yakalardaki denenmiş yüksek basan oranı ile, intramedüller interloking çivileme yönteminin; erişkin tibia kırıklarının tedavisinde seçkin bir metod olduğu düşüncesindeyiz. 56
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the results of adult tibial fractures treated by intramedullary interlocking nailing system. Between July 1997 and January 200 in Department of Orthopedic Surgery and Traumatology of GATA Haydarpaşa Training Hospital, 24 tibial fractures, one pseudoarthrosis and one patient with the diagnosis of giant cell tumor of the tibia were treated with intramedullary interlocking nailing method. The average follow -up period of 24 patients was 34 weeks ( range, 23-66 weeks ). The average age of the patients 30.6 years at the time of injury ( range 22-73 years ). There were 19 men and 7 women The average time to achieve complete union was 17.1 weeks. The results were evaluated according to Johner-Wruhs criteriae. According to this evaluation system, 21 patients were excellent, 2 patients in good and 2 patients in bad. Five degrees valgus union in one patient, wound infection in one patient, 50% dorsiflexion restriction of the ankle joint in one patient, 0.5 cm limb legth discrepancy in one patient, and anterior knee pain in one patient were detected at the follow-up examinations. In our opinion, intramedullary interlocking nailing with its proved high successful rate in indicated cases, is a useful method in the treatment of adult tibial fractures. 57