Kronik hepatit C enfeksiyonlu hastaların interstisyel akciğer hastalığı yönünden araştırılması
Research of chronic hepatitis C virus infected patients for interstitial pulmonary disease
- Tez No: 108500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İLVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Hepatit C kısmen yaygın bir hastalıktır. Dünya nüfusunun %3'ünün hepatit C virüsü (HCV) ile kronik olarak enfekte olduğu sanılmaktadır. Literatürlerde kronik HCV enfeksiyonlu hastalarda subklinik bir alveolit varlığı az sayıda hastalarla yapılan birkaç çalışmada işaret edilmekte ve akciğer fibrozisi ile birlikteliği diğer romatolojik bozukluklarla birlikte vaka sunumları olarak takdim edilmektedir. Çalışmamızda her hangi bir akciğer hastalığı tanısı almamış 34 kronik HCV'li hasta akciğer fibrozisi yönünden yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT), bronkoalveoler lavaj (BAL), spirometri ve difîizyon testleri ile değerlendirilmiştir. Spirometrik ölçümler sonunda hastaların 9 'unda vital kapasitede (VC), 8 'inde zorlu vital kapasitede (FVC), 5'inde birinci saniye zorlu ekspiratuar hacimde (FEVİ), 15'inde zorlu ekspirasyon ortası akım hızında (FEF25-75) beklenen değerin %80'inin altında düşüş saptandı. Yirmialtı hastada (%76.5) karbonmonoksit difîizyon kapasitesi (DLCO) düşük bulundu. Onaltı olgunun YRBT' sinde interstisyel akciğer hastalığı bulgulan saptandı. YRBT'de ortalama toplam fibrozis skoru (TFS) 3.2±4.6 idi. Bronkoskopi uygulanıp BAL sıvısı alınabilen 27 hastanın 12'sinde alveolitle uyumlu bulgular mevcut olup, karaciğer biyopsisi yapılmış olan 28 hastanın Knodell histolojik aktivite indeksleri (KHAİ) 2 ile 16 arasında değişmekteydi ve ortalama KHAİ 9.0+4.7 idi. YRBT, spirometrik ölçümler, DLCO ve alveolit varlığı karaciğer patolojisi (KHAİ) ile ilişkisiz bulundu. Sadece karbonmonoksit difîizyon kapasitesinin alveoler ventilasyona oram (DLCO/VA) KHAİ'den etkilenmiş olarak saptandı. Alveolit varlığı haricinde incelenen tüm parametrelerin yaş ile ilişkili olduğu gözlendi. TFS ile DLCO (r=-0.364, p=0.035), FVC (r=0.41 1, p=0.033) arasında korelasyon saptandı. Normal FEVİ ve FVC'ye sahip hastaların bir kısmında FEF25-75'de düşüş tespit edilmesi küçük hava yollan hastalığının erken bir bulgusu olarak değerlendirildi. Kronik HCV enfeksiyonlarının romatolojik hastalıkların akciğerde fibrozis yapıcı etkisini artırabileceğini ve her hangi bir romatolojik bozukluğu olmayan hastalarda solunum fonksiyonlarında belirgin azalma yapmadan akciğerlerde hafif derecede fibrozise yol açabileceğini düşünmekteyiz. Özellikle yaşlı ve solunum şikayetleri olan kronik HCV'li hastaların akciğer grafileri ve spirometri değerleri normal olsa bile YRBT ve difîizyon testleri ile birlikte dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research of Chronic Hepatitis C Virus Infected Patients for Interstitial Pulmonary Disease Hepatitis C is a relatively common disease. An estimated 3% of the world population is chronically infected with hepatitis C vims (HCV). In the literature in some studies with small groups of patients, it showed that there was a subclinical alveolitis in the patients with chronic HCV infection, the assosiation of HCV infections and lung fibrosis with the other rheumatic disorders were presented as case reports. Thirtyfour patients with chronic HCV infection without diagnosis of any lung disease were evaluated for lung fibrosis with high resolution computed tomography (HRCT), bronchoalveolar alveolar lavage (BAL), spirometry and diffusion testing. After the spirometric measurements were performed, a reduction lower than 80% of the predicted value for vital capacity (VC) in 9 of the patients, for forced expiratory volume in one second (FEV1) in 8 patients, for forced expiratory flow 25-75 ( FEF25-75) in 15 patients were detected. Carbon monoxide diffusing capacity (DLCO) was found reduced in 26 patients (76.5%). Findings of interstitial lung disease were detected in the high resolution computer tomographies (HRCT) of 16 patients. According to HRCT the total fibrosing score (TFS) was 3,2±4,6. In 12 of 27 patients who underwent bonchoscopy, alveolitis was detected in the BAL fluid. Knodell histologic activity indexs (KHAI) of 28 patients to whom liver biopsy were applied were between 2 and 16. Mean KHAI was 9,0±4,7. HRCT, spirometric values, DLCO and alveolitis were not affected KHAI. All the parameters except existence of alveolitis were observed that they were related with age. Correlation were found between TFS, DLCO(r=-0.364, p=0.035) and TFS, FVC(r=0.411, p=0.033) The reduction in FEF25-75 in some of the patients having normal FEV1 and FVC values were considered as an early finding of small airway disease. Chronic hepatitis C infections might increase the fibrosing effect of rheumatic disease in the lungs and may cause slight fibrosis in the lungs without reducing the respiratory functions considerably in the patients who did not have any rheumathologic disorders. We believe that the old patients with chronic HCV who had respiratory complaints must be evaluated with HRCT and diffusion testing carefully although they have normal chest roentgenogram and spirometry. 30