Tavşanlarda geliştirilen deneysel üveit modelinde HBO2 tedavisinin etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 108506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER ERŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. ÖZET Amaç, son yıllarda oftalmolojide kullanılmaya başlanmış olan HB02 tedavisinin, deneysel üveit modelinde etkinliğini araştırmaktır. Çalışma, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Göz Kliniği ile Deniz ve Sualtı Hekimliği Kliniğinde Kasım 1999-Ağustos 2000 tarihleri arasında yapılmıştır. 48 tavşanın sağ gözlerine Salmonella Typhimurium Lipopolissakkaridi (LPS) ( Sigma L 6511) uygulanarak akut anterior üveit oluşturuldu. Sol gözler kontrol olarak kullanıldı. Hayvanlar rastgele beş gruba ayrıldı. Grup A (kontrol)'ya tedavi verilmedi. Grup B'ye metilprednizolon topikal, Grup C'ye metilprednizolon anterior subtenon,Grup D'ye HB02 tedavisi Grup E'ye HB02+metilprednizolon subtenon uygulandı. Ön üveitin klinik skorlaması yapıldı ve gruplar birbiri ile karşılaştırıldı. 1.
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET The purpose is to investigate the effect of HBO2 treatment which has been used within ophthalmology in recent years on the experimental uveitis model. The study took place at Gülhane Military Medical Academy Haydarpasha Treaning Hospital Department of Ophthalmology and Clinic of Sea and Underwater medicine between november 1999 - August 2000. By applying Salmonella Typhimurium Lipopolissakkarit (LPS)(Sigma L 6511) on the right eyes of 48 rabbits an acute anterior uveitis has been formed.The left eyes were used as controls.The rabbits were ramdomly divided into five groups. Group A (control) was not given treatment. Group B was applied on metilprednisolon topical, Group C was applied on methilprednisolon anterior subtenon.Group D was applied on HBO2 treatment.Group E was applied on HB02 + methilprednisolon anterior subtenon. Clinic scoring of the anterior üveit was made the groups were compared to each other. On the first day,D and E groups compared to the control groups.