Preeklampsili gebelerde nitrik oksit düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 108526
  2. Yazar: EMİNE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Obstetrik pratiğinde en sık karşılaşılan ve en önemli sorunlardan olan preeklampsi, 20. haftayı aşan tüm gebeliklerin %6-8' inde görülmektedir. Birçok ülkede, gebelikte görülen hipertansiyon en önemli maternal mortalite nedeni olarak bildirilirken, ayrıca birçok prematüre doğum ve maternal ölüme de sebep olur. Nitrik Oksit, endotelyal hücrelerden salınan potent bir vazodilatatördür, ayrıca platelet agregasyonunu ve plateletlerin vasküler endotelyal yüzeylere adezyonunu inhibe eder. Bu nedenle preeklampsi etiolojisinde anlamı olabileceği ve tedavi girişimlerine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Haziran 1999 - Haziran 2000 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, yapılan muayene ve tetkikler sonucunda preeklampsi tanısı konulan 30 gebe çalışmaya dahil edildi. Gebelerin tamamı tekiz gebeliğe sahipti. Çalışma grubu ile yaş ve parke bakımından benzer özellikler taşıyan normotansif gebelerden de kontrol grubu oluşturuldu. Çalışma grubundaki preeklamptik gebeler ile kontrol grubundaki normotansif gebelerden Nitrik Oksit tayini için 3. trimesterde, antepartum dönemde, sekiz saatlik açlık sonrası sabah periferik venöz kan örnekleri alındı. Nitrik Oksit, çok kısa yanlanma ömrüne sahiptir. Bu nedenle Nitrik Oksit' in oksitlenmiş son ürünleri nitrit ve nitrat, bir marker olarak kullanıldı. Nitrik Oksit metaboliti olan nitrit ve nitrat tayini için Kadmiyum Redüksiyon metodu uygulandı. Sonuç olarak, çalışma grubundaki preeklamptik gebelerde, Nitrik Oksit metabolitleri olan nitrit ve nitrat seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Ayrıca ağır ve hafif preeklampsili gebeler arasında da hastalığın şiddetine paralel bir yükseklik saptandı. Preeklampside, endotelyal disfonksiyon nedeniyle Nitrik Oksit üretiminde azalma olması beklenir. Ancak çalışmamızda tersine yüksek bulduk. Nitrik Oksit' in yüksek olması 57fetal-maternal dolaşımdaki kan akımım sürdürmek, platelet agregasyonunu kısıtlamak için kompansatuar bir mekanizma olarak düşünülmektedir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preeclampsia, which is most commonly seen and one of the major complication in obstetrics practice, is diagnosed in 6-8% of all pregnancies after 20 weeks gestation. Hypertension during pregnancy is reported as the most important reason of maternal mortality in many countries and it leads to premature birth and maternal death. Nitric Oxide is a potent vasodilator, which is, released from the endothelial cells and it inhibits aggregation and adhesion to the vascular endothelial surfaces of the platelets. For this reason Nitric Oxide is thought to have an important role in the etiology and the treatment of the preeclampsia. In this study we drawn blood samples from 30 pregnant women who admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology, Gulhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital between June 1999 and June 2000. All the pregnant had single fetus. We made control group from 30 normotensive pregnant women who had the same properties as the study group. We drawn blood samples for the measurement of Nitric Oxide from the preeclamptic pregnants and normotensive pregnants at the antepartum period in the third trimester. Nitric Oxide is oxidized to nitrites and nitrates in a short time. For this reason the oxidized products of Nitric Oxide, which are nitrites and nitrates, were used as markers. We used Cadmium Reduction method to measure nitrites and nitrates. We thought that, the increased levels of Nitric Oxide were a compensatory mechanism to control the platelet aggregation and to improve the blood current in maternal-fetal circulation. 59