Normal gebelik ve preeklampsi patofizyolojisinde vasküler durumun doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve anjiojenik faktörlerin rollerinin araştırılması
Evaluation of the vaskuler situtation in pathophysiology of normal pregnancy and preeclampsia with doppler sonographic and investigation the role of angiogenicfactors
- Tez No: 308169
- Danışmanlar: PROF. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Doppler ultrasonografi ile uterin arter, umblikal arter kan akımının , brakial arter dilatasyonun ve karotis arter intima kalınlığının normal gebeler ile karşılaştırılarak preeklampsi patofizyolojisinde vaskuler durumun değerlendirilmesi Endotel hasarı bozukluklarında salınımı azalan Nitrik Oksit ve anjiogenezde rolü olan proanjiojenik faktörlerden Plasental Kökenli Büyüme Faktör ,Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü ile antianjiojenik faktörlerden soluble Endoglin ve soluble Fms-like tyrosine kinase 1 ` in preeklampsi tanısı değerlendirilmesindeki rollerini araştırmak.Materyal-Metod: Nisan 2010 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde son adet tarihine göre veya ultrasonografik fetal biyometrik ölçümlerine göre 32 hafta ve üzeri gebeliği tespit edilen ve preeklampsi tanısı konulan 40 olgu (geç başlangıçlı preeklamptik gebe grubu) ile benzer yaş ve gebelik haftasında sağlıklı 40 gebe (kontrol grubu) çalışmaya dahil edilmiş olup her iki grupta ki olguların, sistolik ve diastolik kan basınçları ile spot idrarda protein, hemogram , karaciğer fonksiyon testleri Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), soluble Fms-like tyrosine kinase 1 (sFlt), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Plasental Kökenli Büyüme Faktör (PIGF), Nitrik Oksit (NO) değerleri ve doğan bebeklerin 1. ve 5. dakika APGAR skorları ölçülerek birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca bakılan parametreler arasında bir ilişki olup olmadığı da değerlendirilmiştir. Postpartum 6.hafta da her iki gruptan hastalardan , s Eng, s Flt-1, VEGF, PIGF, NO parametreleri tekrar bakılmıştır.Bulgular: Geç başlangıçlı preeklamptik gebe grubu ve kontrol grubunda iki grup arasında yaş, gravida, parite, gebelik haftası, Hgb,NO,s Eng ,PIGF ,karotis arter intima-media kalınlığı ,umblikal arter dopler parametrelerinin bakımından istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Kontrol grubu ile kıyaslandığında geç başlangıçlı preeklamptik gebe grubunda sistolik ve diastolik kan basınçları ile spot ve 24 saatlik idrarda protein miktarı, , AST, ALT, sFlt-1 düzeyleri Uterin arter dopler parametreleri , istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek; VEGF, trombosit ile 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was measurement of serum levels of the angiogenic factors Nitrik Oksit, soluble Endoglin,soluble Fms-like tiyrosine kinase , Placental growth factör and vasculer endotelial growth factor and measurement of the uterine and umblical arterial blood flow with the Doppler USG in investigation of the physiopathology of the preeclampsia and vasculer condition by comparing brachial artery dilatation and the thickness of the carotis artery with the normal pregnant womenMaterial and method: Forty cases diagnosed as preeclampsia (late onset preeclampsia group) with a gestational age of 32 weeks or older according to first day of last menstrual period and fetal biometric measurements, and gestational age-matched 40 healthy pregnant women (control group) were recruited for the study at Obstetrics& Gynecology clinic of Medicine School, Yüzüncü Yıl University between April, 2010 and August, 2011. Systolic and diastolic blood pressure measurements, urinary protein measurement in spot urine sample, complete blood counts, hepatic function tests (AST, ALT), measurement of sEng, sFlt-1, VEGF, PIGF and NO levels and assessment of APGAR scores at 1 and 5 minutes after birth were recorded and compared in all patients in both groups. Intima-media thickness of carotid artery, brachial artery dilatation and umbilical artery Doppler parameters of all pregnant were assessed and recorded. sEng, sFlt-1, VEGF, PIGF and NO levels were re-evaluated in both groups at post-partum 6 ?th week.Findings: No significant differences were found between late onset preeclampsia and control groups regarding age, gravida, gestational age, Hgb, NO, sEng, PIGF, intima-media thickness of carotid artery and umbilical artery Doppler parameters (p>0.05).