Preeklampside nötrofil jelatinazla ilişkili lipokalin ve nitrik oksit düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil gelatinases-associated lipocalin and nitric oxide levels in preeclampsia
  1. Tez No: 943281
  2. Yazar: NAZİFE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMBOL YILDIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda; 24 gebelik haftası ve üstü sağlıklı ve preeklamptik gebelerden alınan serum ve plazma örneklerinde Nötrofil jelatinazla ilişkili lipokalin (NGAL) ve Nitrik oksit (NO) düzeylerini ölçerek preeklampsi patofizyolojisinde NGAL ve NO düzeylerinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: 49 sağlıklı ve 21 preeklamptik olmak üzere toplam 70 gebe gönüllü olarak çalışmaya katıldı. Gebeliklerinin 20. haftasından sonra ortaya çıkan sistolik kan basıncının 140 mmHg veya üzeri, diastolik kan basıncının 90 mmHg veya üzeri olması, 24 saatlik idrarda 300 mg/dL' den fazla proteinüri ve ödemin varlığı preeklamptik gebelerde tanı kriterleri olarak kullanıldı. Sağlıklı gebeler 2. trimesterda bulunan, rutin gebelik kontrolleri normal olan, 50 g Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT)'nde serum glukoz değerleri 0. dakika 70-105 mg/dL, 60. dakika
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate NGAL and NO levels in physiopathology of preeclampsia by measuring NGAL and NO levels in serum and plasma samples of healthy and preeclamptic pregnant women above 24 gestation weeks. Materials and Methods: 49 healthy and 21 preeclamptic, totally 70, pregnant women participated voluntarily in the study. Presence of 140 mmHg and above systolic blood presure or 90 mmHg and above diastolic blood presure which emerges after 20th gestation week, proteinuria more than 300 mg/24 h and edema has been used as diagnostic criterion for preeclamptic pregnant women. Healthy pregnant women have been selected from pregnant women who were in 2nd trimester, had normal routine pregnancy exams, had serum glucose levels between 70-105 mg/dL for 0th minute and < 140 mg/dL for 60th minute during Oral Glucose Tolerance Test. Rutine biochemical tests were performed with photometric method autoanalyzer; NGAL tests were performed with ELISA method and NO tests were performed with photometric method. Statistical analyses has been done using SPSS 11,5 program. p< 0.05 level has been accepted as meaningful. Results: When demographic and clinical data of healthy and preeclamptic pregnant grups were compared; while the average of parameters such as age, weight of sampling time, BMI of sampling time, gestation week of sampling time, systolic blood presure, diastolic blood presure, gestation week at birth, weight of baby at birth exhibited a statistical difference; the average of parameters such as length, weight before pregnancy, BMI before pregnancy and number of pregnancy did not show a statistical difference between the two grups. In the grup of preeclampcia, a statistically meaningful relationship was only found between level of NGAL and BMI of sampling time among demographic and clinical data. In the grup of preeclampcia, a statistical correlation was found between creatinin and NGAL, Total protein and NO, and albumin and NO. In our study serum NGAL and plasma NO averages of healthy and preeclamptic grups did not show a statistical difference. Conclusion: Although there are many factors that can cause preeclampsia, inflamation and endothel damage are thought as main factors. Obesity and high BMI lead to increase complications of pregnancy such as preeclampsia. In our study a statistically meaningful, negative correlation has been detected between NGAL and BMI of sampling time in the preeclamptic pregnant grup. Contradictory results of previous studies need to question the relationship between BMI and preeclamosia one more time. Serum NGAL levels, correlated with serum creatinin levels in our study, may be the early marker of renal damage which may develope mainly due to inflamation and endothel damage. When the secretion of vasodilator madiators such as NO, this may cause endothelial cell dysfunction. In the studies on preeclampsia NO levels were contradictory, however we did not find a statistical difference for average plasma NO levels between healthy and preeclampsia grups. Varieties peculiar to humans in preeclampsia, impossibility of obtaining first trimester tissue material as an evidence of inadequate trophoblast invasion, different appearance of maternal reaction to underlying main pathology in every case may restrict clarification of etiopathogenesis. Studies with bigger preeclamptic grups are necessary.