Kronik B ve C hepatitli gebelerde oksidatif stresin değerlendirilmesi
Kronik B ve C hepatitli gebelerde oksidatif stresin değerlendirilmesi
- Tez No: 248099
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Hepatit B ve C virüs (HBV ve HCV) enfeksiyonları kronik hepatit ve hepatoselüler karsinomun (HCC) en önemli iki nedenidir. Deneysel çalışmalar kronik viral hepatitde (KVH) karaciğer hasarının oluşumunda konağa ve virüse ait faktörlerin sorumlu olabileceğini göstermiştir. Oksidatif stresin KVH, gebelik diabeti (GD), gebeliğe bağlı hipertansiyon (GBH) ve preeklampsi gibi bir çok hastalığın patogenezinde rol oynadığı ileriye sürülmüştür. Bu çalışmada, kronik B ve C hepatitli gebelerde 3. trimestirde oksidatif stresin artıp artmadığını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, antioksidan ( süperoksit dismutaz (SOD), paraoksanaz (PON) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ) ve oksidatif stres (8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHdG), malondialdehit (MDA), ksantin oksidaz (XO), ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP), nitrik oksit (NO) ve tiyol ) parametre düzeylerini araştırdık.HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya Kasım 2008 - Kasım 2009 tarihleri arasında, son trimestirdeki 20 kronik hepatit B'li (KHB) ve 20 kronik hepatit C'li (KHC) gebe alındı. Ayrıca, 20 sağlıklı gebe de kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Kronik hepatit B tanısı en az 6 ay süre ile serumda hepatit B yüzey antijen (HbsAg) pozitifliği ile yapıldı. Kronik hepatit C tanısı en az 6 ay süre ile serum anti-HCV antikorunun tespit edilmesi esasına dayandı. Tiyol, XO, GSH-Px, PON, MDA ve AOPP düzeyleri spektrofotometrik metod ile ölçüldü. Nitrik oksit, SOD ve 8-OHdG düzeyleri elisa metodu ile ölçüldü.BULGULAR: Oksidatif stres belirteçleri olan AOPP ve XO düzeyleri KHB ve KHC'li gebe hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak daha yüksekti (p0.05). XO, MDA, 8-OHdG ve NO değerleri KHB'li grupta KHC'li gruba göre daha yüksekti, fakat fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (XO ve 8-OHdG için p>0.05, MDA için p=0.42, NO için p=0.16).
Özet (Çeviri)
AIM: Hepatitis B and C virus (HBV and HCV) infections are the two most important causes of chronic hepatitis and hepatocellular carcinoma (HCC). Experimental studies have shown that viral and host factors may be responsible for the formation of the hepatic damage in chronic viral hepatitis (CVH). İt has been maintained that oxidative stres plays a role for a lot of diseases pathogenesis such as CVH, gestational diabetes mellitus (GDM), pregnancy induced hypertantion (PİH) and preeclampsia. In this study, we aimed to investigate the oxidative stress whether increasing or not in pregnants with hepatitis B and C at third timester. Therefore, we investigated the levels of the antioxidant ( superoxide dismutase (SOD), paraoxanase (PON) and glutathione peroxidase (GSH-Px) ) and oxidative stress (8-Hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG), malondialdehyde (MDA), xanthine oxidase (XO), advanced oxidation protein products (AOPP), nitric oxide (NO) and thiol) parameters.PATIENTS AND METHODS: Between November 2008 and November 2009, 20 pregnants with chronic hepatitis B (CHB) and 20 pregnants with chronic hepatitis C (CHC) virus in the third trimester were recruited to the study. İn addition, 20 healty pregnants in the third trimester were recruited to the study as control group. Diagnosis of CHB infection was made by positive for HbsAg in serum at least for six months. Diagnosis of CHC infection was based on the consistent detection of serum anti-HCV antibody at least for six months. Thiol, XO, GSH-Px, PON, MDA and AOPP levels were measured by the method of spectrofotometer. Nitric oxide, SOD and 8-OHdG levels measured by the method of elisa.RESULTS: XO and AOPP levels which are oxidative stres parameters were significantly higher in pregnant patients with CHB and CHC than the healthy controls (p0.05 for 8-OHdG). XO, MDA, 8-OHdG and NO levels were higher in the group with CHB than the group with CHC, but the difference was not statistically significant (p>0.05 for XO and 8-OHdG, p=0.42 for MDA, p=0.16 for NO).