Postmenopozal kadınlarda osteoporozun mandibula üzerindeki etkisi
The Effect of osteoporosis on the mandible in postmenopausal women
  1. Tez No: 108533
  2. Yazar: AYNUR BEŞPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET S. BEYLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dentistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
133 6. ÖZET Diş çekimlerinden sonra ortaya çıkan alveol kemiği rezorpsiyonu, özellikle alt tam protezlerde tutuculuk ve stabilite problemlerine yol açmaktadır. Alveol kemiği rezorpsiyomında lokal etkenler ile birlikte sistemik etkenlerin de önemi vurgulanmaktadır. Bu fikirden yola çıkarak, çalışmamızda, özellikle postmenopozal kadınlarda sistemik kemik kaybı ortaya çıkaran metabolik bir iskelet hastalığı olan osteoporozun, mandibula üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya, 50-70 yaşları arasında uzun süreli dişsiz 39 postmenopozal kadın dahil edilmiştir. Deneklerin osteoporoz durumları iskeletsel kemik yoğunluklanmn ölçülmesi yoluyla saplanmıştır. Ayrıca serum Ca, P ve alkalen fosfataz seviyeleride tayin edilmiştir. Mandibulada ise kemik mineral yoğunluğu ve alveol kemik kaybı tespit edilmiştir. İskeletsel (femur boynu, A/P L2-L4 ve Lateral L3) ve mandibular kemik mineral yoğunlukları tespitinde DEXA (Dual energy X-ray absorptiometry) cihazı kullanılmıştır. Mandibuladaki kemik yoğunluğu ramus bölgesinde saptanmıştır. Alveol kemik kaybı oranlan, panoramik radyografiler üzerinde foramen mentalenin lokalizasyonunun kullanılması yoluyla belirlenmiştir. Genel osteoporozun mandibulada etkisi olup olmadığını tayin etmek için, iskeletsel kemik mineral yoğunluklarrnm sonuçlan ile mandibular kemik mineral yoğunluklanmn ve alveol kemik kaybı oranlannm sonuçlan arasındaki ilişki incelenmiştir.134 Mandibular kemik mineral yoğunluğu değerlerinin ölçüm yapılan tüm iskelet bölgelerindeki kemik yoğunluğu sonuçlan ile paralel bir azalma gösterdiği saptanmıştır. Denekler iskeletsel kemik yoğunluğu sonuçlarının değerlendirilmesi ile normal, osteopeni ve osteoporoz olarak graplandınlrnışlardır. Femur sonuçlarına göre ayrılan normal grubun, osteopeni ve osteoporoz grublanndaki mandibular kemik yoğunluğu ortalamasından farklı olduğu, A/P L2-L4 de ise sadece normal gruptaki aynı ortalamanın osteoporoz grubundan farklı olduğu gözlenirken, Lateral L3 ölçümlerine göre ayrılan gruplarda mandibular ortalamalar arasında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Tüm deneklerdeki ortalama mandibular kemik mineral yoğunluğu değerinin femur kemik mineral yoğunluğu ortalama değerine daha yakın olduğu tespit edilmiştir. Alveol kemik kaybı oranları ile iskeletsel kemik yoğunluğu sonuçlan arasında bir ilişki görülmezken, mandibuladaki kemik yoğunluğu değerlerinin dişsizlik süresi kontrol altında tutulduğunda alveol kemik kaybım etkilediği belirlenmiştir. Alveol kemik kaybının dişsizlik süresi ile de ilişkili olduğu belirlenmiştir. Yaşın, femur ve mandibuladaki kemik yoğunluğu ve mandibuladaki kemik kaybı üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
135 7. SUMMARY Resorption of alveolar bone subsequent to dental extractions lead to problems of retention and stability particularly in mandibular total prostheses. Emphasis is given to both the local factors and systemic factors in the resorption of alveolar bone. Taking this conclusion as a starting point, attempts were made to examine the effects of osteoporosis on the mandible, which is a metabolic skeletal diseases revealing systemic bone loss particularly in postmenopausal women. Thirt-nine postmenopausal women between 50-70 years of age, who were edentulous for a prolonged period of time were included in the study. Osteoporotic conditions of the subjects were established by measuring their skeletal bone densities. In addition, their serum Ca, P and alkalene phosphatase levels were also determined. In mandible, however, bone mineral density and alveolar bone loss were detected. In detecting skeletal (femoral neck, A/P L2- L4 and Lateral L3) and mandibular bone mineral densities, DEXA (Dual energy X-ray absorptiometry) apparatus was employed. Mandibular bone density was encountered with in the region of ramus. Rates of alveolar bone loss were determined by utilizing the localization of foramen mentale on panoramic radiographs. In order to determine whether general osteoporosis had any effects on the mandible, efforts were made to examine the correlation between the results of skeletal bone mineral densities and the results of mandibular bone mineral densities and rates of alveolar bone loss.136 It was established that the values of mandibular bone mineral densities manifested a decrease parellel to results of bone densities in all skeletal regions, in which measurements were carried out. The subjects were classified as normal, osteopenia! and osteoporotic by the evaluation of the results of skeletal bone mineral densities. While it was observed that the mean mandibular bone densities were different from the other only in the normal than groups classified as per femur results, whereas in A/P L2-L4 the same average was different form osteoporosis in the normal group, the difference between mandibular averages in groups classified by Lateral L3 measurements was not found to be statistically significant. It was also established that the value of average, mandibular bone mineral densities in all the subjects were closer to the average values of bone mineral densities. While no correlation could be observed between alveolar bone loss rates and the results of skeletal bone densities, it was maintained that the values of mandibular bone densities affected alveolar bone loss when edentulous period was kept under control. It was alsorevealed that alveolar bone loss was correlated with edentulous period. It was observed that the age was effective on the mandibular bone density and mandibular bone loss.