Osteoporozu olan hastalarda bifosfonat kullanımının periapikal lezyon sıklığı ve mandibular indeksler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect on periapical lesion prevalence and mandibular indexes of bisphosphonates in patients with osteoporosis
- Tez No: 708398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BOZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osteoporoz ilerleyici bir metabolik kemik hastalığıdır. Postmenopozal osteoporoz, osteoporozun en sık görülen birincil şeklidir ve tedavisinde bifosfonatlar kullanılır. Panoramik radyografi görüntülerinde ölçülen radyomorfometrik indeksler ile osteoporoz nedeniyle bifosfonat kullanımının çene kemikleri üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda apikal periodontitis prevalansının fazla olduğunu bildiren az sayıda çalışma olmasına rağmen osteoporoz nedeniyle bifosfonat kullanan hastalarda apikal periodontitis nedeniyle oluşan lezyon boyutunun değerlendirildiği insan çalışması yoktur. Bu çalışmanın amacı; osteoporoz nedeniyle bifosfonat kullanan hastalarda bifosfonat kullanımının radyomorfometrik indekslerin ölçümüyle çene kemikleri üzerindeki etkisinin, oral sağlık durumunun ve periapikal lezyon sıklığının değerlendirilmesidir. Bu retrospektif çalışmaya daha önce postmenopozal osteoporoz tanısı koyulmuş 50-78 yaşları arasında 220 kadın hasta dahil edildi. Osteoporozu olup bifosfonat kullanmayan 110 hasta ve osteoporozu olup bifosfonat kullanan 110 hasta olacak şekilde gruplara ayrıldı. Sağlıklı kemik yapısına sahip 110 hastada kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya katılan tüm bireylerin panoramik radyograflarında mental indeks (Mİ), panoramik mandibular indeks (PMİ), mandibular kortikal indeks (MKİ), bifosfonata bağlı gelişebilecek olası radyografik bulgular, çürük, horizontal ve vertikal kemik kaybı, diş eksikliği sayısı, periapikal lezyon sayısını içeren oral indeks ile değerlendirildi. Hem sağ hem de sol Mİ, PMİ ortalamaları osteoporozu olup bifosfonat kullanan grupta diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü (p0,001).
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a progressive metabolic bone disease. Postmenopausal osteoporosis is the most common primary form of osteoporosis and bisphosphonates are used in its treatment. Different results were obtained in studies examining the effects on the jaw bones of bisphosphonates with using radiomorphometric indices measured on panoramic radiography. Although there are few studies reporting a high prevalence of apical periodontitis in postmenopausal women with osteoporosis, there are no human studies evaluating the lesion size occuring due to apical periodontitis in patients using bisphosphonates for osteoporosis. The aim of this study is to evaluate the effect of bisphosphonates on jaw bones by measuring radiomorphometric indices in patients with osteoporosis using bisphosphonates and to determine the oral health status, periapical lesion prevalance. This retrospective study included 220 female patients aged 50-78 years who were previously diagnosed with postmenopausal osteoporosis. They were divided into groups as 110 patients with osteoporosis who did not use bisphosphonates and 110 patients with osteoporosis who used bisphosphonates. Control group consisted of 110 patients with healthy bone structure. In the panoramic radiographs of all individuals, mental index (MI), panoramic mandibular index (PMI), mandibular cortical index (MCI), possible radiographic findings that may develop due to bisphosphonates, dental caries, horizontal and vertical bone loss, number of tooth missing, the number of periapical lesion was evaluated. Both right and left MI and PMI mean scores were statistically significantly lower in the group using bisphosphonates for osteoporosis compared to the other groups (p0.05). The total number of periapical lesion was found to be significantly lower in the group with osteoporosis using bisphosphonates compared to the other two groups (p=0.002). The number of teeth with periapical lesion size up to 3 mm was significantly lower in the group with osteoporosis using bisphosphonates compared to the other two groups (p=0.04). The number of teeth with enlargement in the periodontal ligament space was significantly lower in the control group than in the other two groups (p=0.04). As a result, lower mandibular index values were found in patients with osteoporosis using bisphosphonates. This may be due to the higher severity of osteoporosis. In addition, it was determined that the total number and size of periapical lesion in these patients were significantly less than the other two groups.