Triptofan uygulamasının fare ince bağırsak oksidan ve antioksidan durumuna etkisi
The effect of tryptophane administration on small intestine oxidant and antioxidant
- Tez No: 108536
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
76 VI. ÖZET Triptofan Uygulamasının Fare İnce Bağırsak Oksidan ve Antioksidan Durumuna Etkisi Triptofan (TRP) metaboliti olan serotonin (5-HT), sinir sisteminde ve gastrointestinal sistem (GİS)'de bulunan ve fonksiyon gören bir nörotransmitterdir. 5-HT hem yiyecek alımında hem de GİS kontraksiyonlarında etkili rol oynar. Çalışmamızda sistemik TRP uygulamasının ince bağırsaklardaki oksidan durum ve kontraksiyonlar üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Deneylerde iki eşit gruba ayrılmış, ağırlıkları 40±4 gr olan 24 adet yetişkin erkek Swiss-albino fare kullanıldı. 1. Kontrol (n=12), serum fizyolojik uygulananlar (%0.9 NaCI, 0.2 mi, 7 gün, İP). 2. TRP uygulanan grup (n=12), (TRP- serum fizyolojik içinde 100mg /kg /24 saat, 0.2 mi, 7 gün, İP). Çalışmanın başında ve 7 günlük deney süresi sonunda beden ağırlıkları kaydedildi. Deneylerin sonunda fareler hafif eter anestezisi altında, kanatılarak feda edildiler. Ileum dokusundan 1 cm'lik distal bölüm hemen çıkarıldı ve poligrafta KCI ve asetilkolin (ACh)'in farklı konsantrasyonlarına karşı kasılma yanıtları kaydedildi. Distal ileum bölümünden 2 cm'lik bölüm de77 sıvı azotta donduruldu ve spektrofotometrik yöntemle malondialdehid (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri değerlendirilene kadar -70°C de saklandı.
Özet (Çeviri)
78 VII. SUMMARY The Effect of Tryptophane Administration on Small intestine Oxidant and Antioxidant Status in Mice Serotonin (5-HT) a metabolite of tryptophan (TRP) is a well established functional neurotransmitter produced by nervous and gastrointestinal system (GIS). 5-HT plays a important role both on the food intake and GIS contractility. We planned to investigate the effects of systemic TRP treatment on the oxidant status and contractility of the intestine. Adult male Swiss albino mice weighing 40±4 g were used in the experiments with two equal groups of the total 24 1. Controls (n:12) were treated with saline solution (0.9% NaCI, 0,2 ml, for 7 days, IP), 2. TRP treated group (n:12) (TRP- 100 mg /kg /24 h in saline; 0,2 ml solution for 7 days, IP). Weights were recorded at the beginning and at the end of the 7 days of experimental period. At the end of the experiments mice were sacrified by exanguination under light ether anesthesia. Ileum tissues 1 cm from distal part were immediately excised and contractility responses to different concentration of KCI and acethycholine (ACh) were recorded in polygraph. 5 İ a79 Ileum slices with 2 cm from distal part were frozen in liquid nitrogen and kept in - 70 °C until assayed for malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) by spectrophotometric methods.