Melatonin'in tiroid hormonları, serum nitrat ve karaciğer süperoksit dismutaz (SOD) seviyeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
The effect of melatonin on liver superoxide dismutase activity (SOD), serum nitrate and thyroid hormone levels
- Tez No: 108535
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
41 VI. ÖZET Sıçanlarda melatonin verilmesinin tiroid stimülan hormon (TSH), tiroksin (T4), triiyodotironin (T3), nitrat ve karaciğer süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi üzerine etkileri incelendi. Sıçanlara 7 gün süreyle hava kararmadan 2 saat öncel 0 mg/kg melatonin subkütan olarak verildi. Süre sonunda melatoninin en düşük ve en yüksek düzeylerinin görüldüğü saat 10:00 ve gece saat 02:00' de sıçanlar eter anestezisi altında dekapitasyonla feda edilerek kanları ve doku örnekleri alındı. Melatonin düzeyleri gece gruplarında yüksek bulundu. Melatonin verilen gruplarda bu yükseliş daha fazla bulundu. Melatonin uygulanan gece grubunda ve kontrol gece grubunda T3, T4 ve TSH düzeyleri gündüz düzeyleri ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde düşük olarak gözlendi. Melatonin uygulaması gündüz T3 ve gece T4 düzeylerinde kontrollerle karşılaştırıldığında önemli bir azalmaya neden oldu. TSH düzeyleri açısından melatonin uygulanan gruplarda hem gece hem de gündüz düzeyleri kontrol gruplarına göre önemli ölçüde düşük bulundu. Karaciğer SOD aktivitesi her iki grupta da gece yüksek bulundu. Melatonin uygulanan gündüz ve gece gruplarında SOD aktivitesi kontrol gruplarına göre önemli bir artış gösterdi. Nitrat düzeyleri ise gece gruplarında gündüz gruplarına göre düşük bulundu. Melatonin uygulanan gruplarda nitrat düzeyleri azalmakla beraber, bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.42 Sonuç olarak melatoninin tiroid hormonları üzerine inhibe edici etkisinin olduğu, karaciğerde antioksidan kapasiteyi arttırdığı gözlenmiştir. Ayrıca tiroid hormonlarının düşük olduğu dönemde SOD aktivitesinin yükseldiği, nitrat düzeylerinin ise azaldığı saptanmıştır. Çalışmamız melatoninin antioksidan özelliği ve hormonal mekanizmalar üzerine etkisi açısından yeni bir yaklaşım getirmiştir.
Özet (Çeviri)
43 VIII. Summary The effects of melatonin on the level of serum thyroid-stimulating hormone (TSH), thyroxine(T4), triiodothyronine (T3), nitrate, melatonin, and liver superoxide dismutase (SOD) activity were examined in rats. Melatonin were injected at the dose of 10 mg/kg for 7 days, 2h before lights off. Rats were decapitated at 10:00 h and 02:00 h which are the times of the lowest and highest serum melatonin levels, respectively. Blood and tissue samples were collected. Nighttime serum melatonin levels were increased both in two groups. Furthermore, melatonin levels in melatonin - treated groups were found to be significantly higher than those of control groups. Nighttime levels of T3, T4 and TSH in melatonin- treated and control groups were found to be significantly lower than those of daytime levels. Melatonin treatment decreased at daytime T3 and nighttime T4 levels. Nighttime and daytime TSH levels in melatonin - treated groups were found to be significantly lower than those of control groups. Nighttime liver SOD activity was elevated both in melatonin - treated and control groups. Also, nighttime and daytime liver SOD activity in melatonin - treated groups were significantly higher than those of control groups. Nighttime nitrate levels in melatonin - treated and control groups were lower than those of daytime groups. Nitrate levels in melatonin - treated groups were decreased as compared to control groups. But this decreasing was not statistical significant.44 As a result, melatonin has a inhibitory effect on thyroid hormones and TSH and it elevates antioxidant capacity of liver. In addition, an increased liver SOD activity and decreased serum nitrate levels were observed with a concomitant decrease in thyroid hormone and TSH levels. Our findings open new insights related to the effects of melatonin on liver antioxidant system and hormonal mechanisms.