Sıçanlarda akut ve kronik egzersizde askorbik asit yüklemesinin lipid peroksidasyona ve antioksidan sisteme etkisi
The effect of ascorbic acid supplementation on the lipid peroxidation system in acute and chronic exercises in the rats
  1. Tez No: 108538
  2. Yazar: NEVİN ATALAY GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
63 6. ÖZET Bu çalışma, sıçanlarda akut ve kronik egzersiz uygulamasının kan, karaciğer ve çizgili kas düzeyinde açığa çıkan lipid peroksidasyona ve antioksidan mekanizmadaki farklılaşmaya, C vitamininin etkisini incelemek üzere planlanmıştır. Bu amaçla denek olarak ortalama 200gr ağırlığında toplam 57 adet dişi Wistar albino türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar çalışmanın başlangıcında ortalama 7-8 haftalıktı. Sıçanlar aşağıdaki şekilde 6 gruba bölündü. A (Kontrol): Kontrol (n: 10). B (Ak. Egz.): Yükleme yapmadan bitkinlik sınırına kadar koşturulup feda edilen akut egzersiz grubu (n:10). C (C vit+Ak. Egz.): 45 gün süreyle C vitamini yüklenip bu sürenin sonunda bitkinlik sınırına kadar koşturulup feda edilen akut egzersiz grubu (n:9). D (C vit): 45 gün süreyle C vitamini yüklenen (günlük 20 mg.kg i.p) kontrol (n10). E (Kr. Egz.): Yükleme yapmadan 45 gün süreyle koşturulan kronik egzersiz grubu (n:8). F (C vit+Kr. Egz.): 45 gün süreyle C vitamini yüklenip hergün koşu bandında koşturulan kronik egzersiz grubu (n:10). Kronik egzersiz gruplarındaki sıçanlar 45 gün süre ile motorize koşu bandında 27 m/dak hız, %15 eğimde 30 dak/gün süre ile koşturuldular. Akut egzersiz grubunda yer alan ratlar ise yine 27m/dak hız, %15 eğimde bitkinlik sınırına kadar koşturuldular. Bu süre ortalama 55 dakika oldu. Çalışma programını takiben dekapite edilen sıçanlarda lipid peroksidasyonun göstergesi olarak plazma, karaciğer ve çizgili kas tiyobarbitürik asit reaktif64 substans (TBARs) düzeyi, antioksidan sistemin göstergesi olarak plazma sülfidril grup düzeyi, karaciğer ve çizgili kas glutatyon düzeyi ile yine plazma, karaciğer ve çizgili kasta C vitamini düzeyleri belirlenmiştir. İstatistik analizler Anova varyans analizi ve Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY This study was planned to find out the effects of acute and chronic exercises on lipid peroxidation seen on the level of blood, liver and skeletal muscle, and also to asses the effect of vitamin C on the differentiation in antioxidant mechanism in rats. For these aims, a total of 57 female wistar albino rats having mean 200gr weight were used. At the beginning of the study mean ages of rats were 7-8 weeks. Study groups as follows : A (Control) : (n: 10) B (Acute exercise) : the subjects have been run till exhaustion without any supplementation. C (Acute exercise + vit. C) : the subjects have been run till exhaustion after 45 days vit. C supplementation. D (Vit. C) : Control group that was supplemented vit. C during 45 days (20mg.kg. i.p. per day) E (Chronic exercise) : the subjects having been run during 45 days without any supplementation. F (Chronic exercise + vit. C) : the subjects having been run on treadmill during 45 days with vit. C supplementation. Rats in chronic exercise groups ran on treadmill 30 min/day at 27 m/min., 15% grade during 45 days. Rats that are classified as acute exercise group ran at the same speed and the grade same as the choronic exercise group until exhaustion level. Average exhaustion time was determined as 55 min. After the training program TBARs level, plasma RSH and tissue GSH level67 were studied in plasma, liver and skeletal muscle of decapitated rats. Also vit. C levels was studied in plasma, liver and muscle. Statistical analysis were performed by using ANOVA variance analysis and Mann-Whitney U test.