İnsanda gebeliğin farklı dönemlerde ve doğumda göbek bağı yapısının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comperative investigation of human umbilical cord's structure in different period of pregnancy and birth
- Tez No: 108546
- Danışmanlar: PROF.DR. M. TAHİR HATİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
78 VI- ÖZET Göbek bağı embriyonal (döletsel) yaşamda görülen, plasenta ile embriyo arasında bir köprü görevi yapan yani embriyoyu plasentaya bağlayan, damarlı bir kordon ve geçici, embriyo dışı bir organdır. İnsan göbek bağımn yapısal özellikleri ve işleyişi ile ilgili bilgiler günümüzde halen tam anlamıyla kesinlik kazanmamıştır. Bu konuda farklı araştırıcıların çeşitli görüşleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, gebeliğin farklı evrelerindeki göbek bağlarına çeşitli boyama yöntemleri uygulanarak bu belirsizliklere açıklık getirmek amaçlandı. Bu erekle elde edilen dokulara hematoksilen eozin, Gomori'nin özel elastik lif boyaması, Dominici mast hücre boyaması, Spivack'ın özel sinir boyaması ve gümüşleme boyama yöntemleri uygulandı. Yapılan hematoksilen eozin boyaması sonuçlarına göre amniyon epiteli 15 haftalık göbek bağımn maternal kısmında ve 24 haftalık göbek bağmda tek sıralı yassıya yalan kübik biçimli izlendi. Buna karşın, 1 5 haftalık göbek bağımn fötal kısmında, 20 haftalık ve 36 haftalık örneklerde epitel tek sıralı yassı idi. 15 haftalık göbek bağımn orta kısmında amniyon epiteli kübik ya da 2 katlı gözlenirken 33, 34, 35 ve 38-40 haftalık örneklerde ise epitel alçak boylu kübik biçimli izlendi. Epitelin altındaki müköz bağ dokunun (Wharton jeli) esas hücreleri olan fibroblastlar, hazırlanan preparatlann tümünde yıldız biçimli ve ağsı uzantılı olup 36, 38-40. haftalarda fibroblast uzantılarının daha kısa ve sayılarının az olduğu dikkati çekti. Aynı haftalarda müköz bağ doku ise daha yoğun ve belirgindi.79 Fibroblastlar arasındaki bağ dokuya ait temel madde içinde kollagen ve retiküler teller görüldü. Kollagen lif demetleri özellikle 15. ve 34. haftalarda yoğun izlendi. Çalışmamızda yalnız 34 haftalık göbek bağımn Wharton jeli içinde retikulum lifleri belirgindi, elastik lifler ise hiçbir örnekte görülmedi. Bu çalışmada ayrıca 20 haftalık göbek bağımn müköz bağ dokusunda mor renkli görülen mast hücreleri izlendi. Bu hücreler yalnızca özel boyamalarla görülebilir yuvarlak veya oval şekillidir. Dominici boyaması ile görülen mast hücreleri, 20, 34 ve 38-40. haftalara ait preparatlarda da dikkati çekti. Göbek bağmda Wharton jeli içinde uzunlamasına uzanan 2 arter ve 1 ven yapısı görüldü. Arterler venden daha uzun ve arterlarden biri de diğerine göre uzundu. Arterler ve venin duvar yapısı da genel yapıya uygun izlendi. Her ikisinde de lümene bakan yüz endotelle döşeliydi ve endotel tek katlı yassı epiteldi. Ancak çalışmamızda 15 haftalık göbek bağımn orta kısmında endotelin kübiğe yakın şekilli olduğu dikkati çekti. Arterlerin kas katmanının vene göre daha iyi gelişmiş ve daha kaim olduğu görüldü. Çalışmamızda, arterlerin mediasındaki kas katmanının içte longitudinal (uzunlamasına), ortada sirküler (dairesel) ve longitudinal karışık ve dışta sirküler düzenlendiği ilgiyi çekti. Ven duvarında ise kas katmam, içte longitudinal, dışta ise çoğunlukla sirküler ve daha az olarak da longitudinal yerleşimliydi.80 Göbek bağında arterler ve vende belirgin bir adventisya katmanı görülmedi. Bu çalışmada hazırlanan preparatlara, Spivack'ın kullandığı metilen mavisi ve amonyum molibdat ile oluşturulan özel sinir boyama yöntemi de uygulandı. Aynı preparatlar üzerine Gomori'nin gümüş boyaması da yapıldı. Sinir yapışım Spivack'ın yöntemiyle gözleyemediğimiz gibi ağa benzer bazı yapılan da gümüşleme ile gözleyemedik. Sonuç olarak insan göbek bağının farklı bölgelerinden alman kesitlerde, damar çevresi ve tüm müköz bağ doku içinde sinir gövdesi ya da uzantısına rastlanamadı. Ayrıca kordonun abdominal bölümünde yoğun sinir ağlarım mikroskobik olarak gösterdiklerini söyleyen araştırıcıların sinir ağı olarak yorumladıkları yapıların, aslında müköz bağ doku içindeki fibroblast uzantıları, retikulum lifleri ve kollagen lifler olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
81 VH. SUMMARY The umbilical cord that seen in embryonal life is a vascular cordon which connects the embryo to the placenta. The umbilical cord is a temporary organ and it is located outside of the embryo. In that days, knowledges are not definitive which about human umbilical cord's structural characteristics and functions. Authors have got different opinions about this subjects. In this study, we applied different stainings to umbilical cords which are various weeks of gestation and we aimed to make clear this uncertainties. For this purpose we applied haematoksilen-eosin, Gomori's special reticular fibril staining, Dominici's mast cell staining, Spivack's nerve staining and, Gomori's silver staining to all tissues. According to haematoksilen-eosin staining results, maternal parts of umbilical cord which has 15-weeks-old was covered by single-layered and flat or cubic amnionic epithelium. 24-weeks-old umbilical cord has same amnionic epithelium structure. However, fetal portion of 15-weeks-old, 20 and, 3 6- weeks- old umbilical cord, had single-layered and flat amnionic epithelium. Middle portion of 15-weeks-old umbilical cord was covered by cubic or twice-layered epithelium. In addition, 33, 34, 35, and 3 8-40- weeks-old samples had low cubic amnionic epithelium. Fibroblasts are basis cells of mucose connective tissue (Wharton's Jelly). They have astral shaping and reticular prolongations.In our study, 36, 38-40-82 weeks-old umbilical cord had short fibroblast prolongations and less. On this weeks, mucose connective tissue was more densitive and prominent. Basic substance of mucose connective tissue was ingredient, collagen and reticular fibrilles. Collagen fibrilles were more prominent on 15 and 34-weeks-old umbilical cord. In this study, reticulum fibrilles were observed that only 34- weeks-old cord. Elastic fibrilles weren't observed anywhere of umbilical cord. Furthermore, we applied the Dominici's mast cell staining all of our samples and observed the mast cells which were spherical or oval shaping and they were purple in 20, 34 and 3 8-40- weeks-old umbilical cord. Embedded within the substance of Wharton's jelly are the two arteries and a venae. Two arteries and a venae were covered by endothelium which looks to lumen. Arteries are longer than venae and one of arteries is longer than another. Endotelium was single-layered and flat but 15-weeks-old cord's middle portion had cubic and single-layered endothelium. The muscle layer of arteries larger than venae. We observed that, internal muscle layer was longitudinal, middle layer was longitudinal and circular, external muscle layer was circular in media layer of arteries. However, venae muscle layer was longitudinal in internal layer and in the majority circular and less longitudinal in external layer. We didn't detected an adventitia layer in arteries and venae. In this study, we applied the Spivack's spesific nerve staining which ingredients metilen blue and ammonium molibdate, all of our samples. In addition83 we applied Gomori's silver staining method to same preparates. As a result, we couldn't see any nerve structure with theese stainings. In conclusion, human umbilical cord's cross-sections haven't any nerve trunks or prolongations also we didn't detected them which around the vessels or in the mucose connective tissue. In addition, some author's opinions are wrong who says nerve fibers are exist in abdominal portion of human umbilical cord. According to our study, this nerve fiber-like structures are prolonging of fibroblasts, reticulum fibers and collagen fibers prolongation.