Akut inmeli hastalarda üst ekstremite giyilebilir vibrasyon cihazının (GVC) el ödemi ve fonksiyonuna etkisi
Effect of upper extremity wearable vibration device (WVD) on hand edema and function in patients with acute stroke
  1. Tez No: 877921
  2. Yazar: SAHA GHAFFARZADEGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde inme, ciddi ve yaygın bir sağlık sorunu olup, hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilen bir nörolojik durumdur. İnme sonrası rehabilitasyon sürecinde, üst ekstremitenin işlevselliğini geri kazanma önemli bir hedeftir. Bu çalışma inmeli hastalarda erken dönemde, etkilenen üst ekstremiteye uygulanan giyilebilir vibrasyon cihazının (GVC) üst ekstremite ödemi, motor fonksiyon ve duyu bulguları üzerine etkilerini incelemek üzere planlanmıştır. Çalışmaya akut inme tanısı almış 16 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 3 gün boyunca, 3 farklı rehabilitasyon programına randomize çaprazlanarak alınmıştır. Vibrasyon tedavisi için 50 Hz. frekanslı giyilebilir bir vibrasyon cihazı kullanılmıştır. Konvansiyonel tedavide ise üst ekstremiteye aktif veya pasif NEH, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ile tedavi uygulanmıştır. Tüm hastalar, her seans tedavilerden hemen öncesinde ve sonrasında, ödem değerlendirmesi için bilekten orta parmağa kadar üçer santimetre aralıklarla 5 nokta belirlenerek mezura ile çevre ölçümü (birincil sonuç ölçütü), motor fonksiyonunu ölçmek için Jebsen-Taylor el fonksiyon testi, 9 delikli peg testi, kuvvet için pinç kavrama testi, hafif dokunma ve basınç koruyucu duyularının değerlendirilmesi için de Semmes-Weinstein monofilament testi (ikincil sonuç ölçütleri) ile değerlendirilmiştir. Akut inmeli hastalarda, etkilenen üst ekstremiteye uygulanan giyilebilir vibrasyon cihazının, konvansiyonel tedaviye göre etkisi karşılaştırıldığında; vibrasyon uygulanan iki grubun, ödemi azalttığı (p0.05). Vibrasyon grubunun üst ekstremite ödem azaltması, hafif dokunma ve basınç koruyucu duyularının geliştirdiği yanı sıra, motor fonksiyonlarında da diğer gruplara göre daha iyi bir gelişme göstermiştir. Bu çalışmayla birlikte üst ekstremite ödemi olan ve duyu kaybı yaşayan tüm akut inmeli hastalara giyilebilir vibrasyon cihazı kullanımını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Stroke is a serious and common health problem and a neurological condition that can have life-threatening consequences. In the rehabilitation process after stroke, restoring the functionality of the upper extremity is an important goal. This study was planned to investigate the effects of a wearable vibration device (GVC) applied to the affected upper extremity on upper extremity edema, motor function and sensory findings in stroke patients. The study included 16 patients diagnosed with acute stroke. Patients were randomly crossed to 3 different rehabilitation programs for 3 days. A wearable vibration device with a frequency of 50 Hz was used for vibration therapy. In conventional treatment, the upper extremity was treated with active or passive NEH, stretching and strengthening exercises. All patients were evaluated immediately before and after each treatment session by measuring the circumference with a tape measure by determining 5 points three centimeters apart from the wrist to the middle finger to assess edema (primary outcome measure), Jebsen-Taylor hand function test and 9-hole peg test to measure motor function, pinch grip test for strength, and Semmes-Weinstein monofilament test to assess light touch and pressure protective sensations (secondary outcome measures). When the effect of the wearable vibration device applied to the affected upper extremity in acute stroke patients compared to conventional treatment was compared, it was found that the two vibration groups reduced edema (p0.05). The vibration group not only reduced upper extremity edema, improved light touch and pressure protective sensations, but also showed a better improvement in motor functions compared to the other groups. With this study, we recommend the use of a wearable vibration device for all acute stroke patients with upper extremity edema and sensory loss.