Kan donörlerinde ve çok sayıda kan nakli almış lösemi olgularında TTV (transfusion transmitted virus) enfeksiyonu
TTV (transfusion transmitted virus) enfection of blood donors and multitransfused patients with leukemia
- Tez No: 108553
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
-26- VI ÖZET TTV (transfusion Transmitted Virus) ilk kez 1997 yılında kan nakli sonrası serum ALT (Alanin Amino Transferaz) düzeyi artmış bir hastanın serumunda tanımlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda TTV'nin bu güne kadar tanımlanan virus aileleri içinde Circoviruslar'la uygunluk gösterdiği bulunmuşsada, Uluslararası Virus Taksonomi birliğince Circinoviridae adlı yeni bir virus ailesi olarak sınıflandırılmıştır. Başlangıçta yapılan çalışmalarda TT Virus'un kan nakli ile geçtiği ve hepatite neden olduğu bulunmuşsada çeşitli ülkelerde kan nakli almamış sağlıklı bireylerde de virüsün serumda belirlenmesi üzerine başka bulaşma yollarının da olabileceği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi'ne başvuran gönüllü donörlerde ve çok sayıda kan nakli almış lösemi olgularında TTV sıklığını, nested PCR yöntemini kullanarak araştırdık. PCR sonucunda 70 donörün 16 tanesinde (%22.8) TTV DNA'sı pozitif olarak saptanmış; ancak çalışma kapsamına alman 8 lösemi olgusundan hiçbirinin serumunda TTV DNA'sı belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
-27- VII SUMMARY TTV (Transfusion Transmitted Virus) was first defined in 1997 in serum of a patient whose ALT (Alanine Amino Transferase) level increased after blood transfusion. Although TTV was reported to be a member of Circoviruses it was classified as a new family of viruses called Circinoviridae. TTV has been found to be transmitted by blood transfusion and is cause of hepatitis. However, in different countries healthy individuals who have never recevied blood transfusion were also TTV positive which lead to the conclusion that different ways of transmission should be taken into account. In this study, TTV frequencies were investigated in blood donors and leukemia patients who recevied multiple blood transfusions in Gazi University Faculty of Medicine Blood Center by the nested PCR method. 16 of 70 donors (22.8%) were found to be TTV positive, whereas the virus was not detected in the 8 leukemia patients patients included in the study.