p53 mutasyonlarının floresan in situ hibridizasyon (FISH) yöntemi ile belirlenmesi
Determination of p53 mutations by using fluorescence in situ hybridization (FISH) method
  1. Tez No: 108552
  2. Yazar: ECE MERCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-49- 6. ÖZET Bu çalışmada, dört farklı hücre-dizisi (HL-60, Daudi, Raji ve K-562), kemoterapi görmüş Burkitt lenfomalı 3 hasta ve kontrol amaçlı sağlıklı 2 bireyden alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Bahsedilen 9 farklı hücre kültüründe, Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) yöntemi kullanılarak, interfaz ve metafaz evrelerinde 17. kromozom sentromer ve p53 gen bölgesi sinyallerinin analiz edilmesi, p53 delesyon oranlarının belirlenmesi, hücre- döngüsünün hangi evrede olduğunun saptanması ve heterozigotluğun kaybolduğu (LOH) hücre kültürlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Pozitif amaçlı kullandığımız HL-60 hücre-serisinde heterozigotluğun kaybolduğu gösterilmiştir. Negatif kontrol için kullandığımız sağlıklı bireylerin periferik kan kültürlerinde p53 delesyonu saptanmamıştır. Burkitt lenfoma kökenli Raji ve Daudi hücre- serilerinde interfaz evresinin yanında metafaz evresi görülmüş ve p53 delesyonu saptanmamıştır. İnsan Eritrolösemi kökenli K-562 hücre-serisinde ise p53 delesyonu gözlenmiştir. Kemoterapi görmüş, yaşları 10-18 arası değişen hastaların üçünde de p53 delesyonu saptanmamıştır. Hastalardan elde edilen FISH değerlerinin, uygulanan kemoterapi dozuna ve süresine göre farklılık gösterebileceği belirlenmiştir. Sonuç olarak; FISH yöntemi, anöploidinin açığa çıkartılmasında, p53 delesyonlarını belirlemekte, ve p53 mutasyonlarının belirlenmesinde yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
-50- 7. SUMMARY Four different cell-lines (HL-60, Daudi, Raji and K-562) and peripheric blood samples taken from three Burkitt's Lymphoma patients who have received chemotherapy as well as from two healthy persons, employed as a negative control group, were used in this study. It was intended, while studying with these 9 different cell cultures, to analyze the chromosome 17 centromere and p53 gene-specific signals within interphase and metaphase; determine the p53 deletion ratios; detect the progress of the cell-cycle; and explore the loss of heterozygosity (LOH) of the cell cultures, by using the Fluorescence In Situ Hybridization (FISH) Method. The loss of heterozygosity was shown in the HL-60 cell-line which was used for positive control purposes. On the other hand, p53 deletion was not observed in the peripheric blood samples taken from healthy persons for negative control purposes. Interphase, were observed in addition to metaphases, and no p53 deletions were observed in the originall - Burkitt's lymphoma, Raji and Daudi cell-lines. However, p53 deletion was detected in the K- 562 cell-line which originated from human erytroleukemia. Moreover, no p53 deletions were detected in the three patients, aged between 10 and 18 years, who have received chemotherapy. It was indicated in the study that the FISH values of the patients might vary depending on the dosage and duration of chemotherapy. In conclusion, the FISH method is more reliable when compared to the traditional cytogenetic analyses and it would be beneficial to use it in revealing p53 mutations.