Samet Ağaoğlu'nun hikayeleri ve hikayeciliği üzerine bir inceleme
A Study on the stories and storytelling of Samet Ağaoğlu
  1. Tez No: 108558
  2. Yazar: MEHTAP KÖKSALAN MUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM KAVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ill QZET Yüksek Lisans Tezi SAMET AĞAOĞLU'NUN HİKÂYELERİ VE HİKÂYECİLİĞİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Mehtap MUZOĞLU KÖKSALAN Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı 2001. 123 Sayfa Bu incelemede Samet Ağaoğlu'nun hikâyeleri ve hikâyecilik yönü araştırılmıştır. Araştırmada Samet Ağaoğlu'nun hayatı, eserleri, hikâyeciliği ve edebi kişiliği üzerinde durulmuştur. Ağaoğlu'nun hikâyeleri tema ve muhteva yönünden ele alınmıştır. Ayrıca hikayelerdeki yapı unsuru incelenmiştir. Bu çalışmada Ağaoğlu'nun hikâyecilik yönü ortaya çıkarılmaya ve edebiyatçı kimliği tanıtılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hikâyecilik, tema, yapı, dil ve üsjup.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Thesis of High Dissertation A STUDY ON THE STORIES AND STORYTELLING OF SAMET A?AO?LU Mehtap MUZO?LU KÖKSALAN Eirat University Social Science Institute Literaty Main Science Branch 2001. 123 Pages This study research Samet Ağaoğlu's staries and storytelling aspect. İn this study his life, works, storytelling and literary personality have been studied. His stories have been evaluated in the aspect of theme and content. Furthermore the stuctural elements in the stories have been investigated^ İn this work, Ağaoğlu's storytelling aspect and his literary personelity have been tried to be identified. KEY WORDS: Storytelling, theme, stucture, language and style.