Güney Aiolis'deki yüzey araştırmalarından ele geçen Geç Bizans Dönemi seramikleri
Late Byzantine pottery from survey at the Southern Aiolis
  1. Tez No: 108559
  2. Yazar: SİNAN MİMAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. LALE DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT(En fazla 250 sözcük): (TÜBİTAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Klavuzunu Kullanınız) Güney Aiolis'deki Yüzey Araştırmalarından Ele Geçen Geç Bizans Dönemi Seramikleri" konulu bu tez çalışması Güney Aiolis bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın malzemesi ise son yıllarda gerçekleştirilen Prof.Dr. Ersin Doğer'in yüzey araştırmalarından ve bizim gezilerimizden elde edilmiştir Bu çalışma bölgesel Bizans seramiği tipolojisi oluşturmayı amaçlamaktadır. Nitekim, gezilen merkezlerde çeşitli tekniklerde yapılmış bir Bizans sırlı seramiği geleneğinin varlığı görülmüştür. Çalışma, az çalışılmış bir bölgenin Bizans seramiğini ve bunun dönemi içindeki kullanım yayılımını ortaya çıkarması açısından da önem taşımaktadır Bu yolla bölgesel Bizans seramiğinin gelişimini görmek mümkün olmuştur. Bir ayrım da bölgedeki Bizans dönem tarihsel olaylarını gelişimine bağlı olarak yapılmaktadır Çalışmada sonuç olarak 12. ve geç 13. yüzyıllar arasında bölgede Bizans dönemine tarihlenebilen yerleşimlerin olduğu görülmüştür. Bunlar arasında Neonteikhos, Herakleia, Çukurköy, Göktepe, Yoğurtçukale ve Karagöl gibi yerleşimler vardır. Bu köylerin, bir organizasyonun parçalan olduğu da ele geçen seramik buluntulardan anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT(En fazla 250 sözcük): This thesis on "Late Byzantine Pottery From Survey at the Southern Aiolis* is based on researches which took place in the region Southern Aiolis. The material of the thesis is gained during the surveys which were undertaken by Prof.Dr. Ersin Doier and our in the recent years In this thesis we tried to build up a typology of the regional Byzantine pottery which have different technique. The important of this research lays in the new result of a weakly studied region with its Byzantine pottery and the circumstances of the period in which they were used. In this way it was possible the figure out a development of the regional Byzantine pottery. A differentation can be set up paralelly to the development of the regional historical events of the Byzantine period. The result of of our study show that there was an organization of villages of this region between in the 12 and late 13 th century like Neonteikhos, Herakleia, Çukurköy, Göktepe, Yoğurtçukale and Karagöl. The study of the pottery material leads to the conclusion that the villages were part of these organization. Our study contains to survey and Byzantine pottery material of this villages