Türk basınında gazetecinin etik kimliği
Ethic in Turkish journalism
  1. Tez No: 108560
  2. Yazar: HURİYE TOKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELDA AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Medya etiği alanı, medya çalışanlarının yaptığı, doğru-yanlış, iyi-kötü, daha iyi-daha kötü hareketlerinden kaygı duyulmasıdır. Tabi ki medya kendi başına etik ya da etik dışı olamaz, bu sadece medya çalışanları için geçerli bir kavramdır. Medya alanındaki etik davranış kaygısı artmasına karşın, yine de bu alan henüz tam olarak gelişmiş değildir. Etik kaygının önemi, medya çalışanının alternatifler arasından düşünceli kararları alması konusunda zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Eğer medya çalışanı yaptığı davranış ya da verdiği karann iyi ya da kötü olup olmadığı konusunda kaygı uymuyorsa etik ilgisi çok az ya da hiç yok demektir. Hazırlanan bu tezde her şeyden önce etik kavram olarak açıklanarak toplumdaki yeri ve anlamı belirlenmiştir. Ele alınan konu ise, medya alanındaki çalışanların, özellikle gazetecilerin iş yaşamlarındaki verdikleri kararlardaki gösterdikleri etik kaygıdır. Gazetecileri etik davranmaktan alıkoyan engeller açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuçta medya sektöründe çalışan kişilerin, profesyonel iş yaşamlannda verdikleri kararlarda etik kaygı duymaları gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle de bireysel olarak kendi etik gelişimlerini ve standartlarını tamamlayarak yükseltmeleri gerekmektedir. VWSB*»rfMl^
Özet (Çeviri)
Media ethics concern right and wrong, good and bad, better and worse actions taken by people working for media. Media themselves, of course, can not be ethical or unethical-only their staff members can. Although concern with media ethics may be growing, it is still underdeveloped. Ethical concern is important, because it foces the media person to make commitments and thoughtful desicions among altamatives. If media people do not care whether what they do is good or bad, that shows they have little or no interest of ethics. In my thesis first of all, I try to explain ethics as a word and it'is meaning for the society. My thema is, ethical concerns in the media actions especially for journalists. I try to find out all obstacles in front of journalists to avoid them try to be ethical. As a result, people who is working in media field, must concern about their desicions in their professional life. Therefore they have to try to develop themselves and their ethical standarts as an ethical person.