Zora Neale Hurston'un romanlarında Afrikalı Amerikalı'ların kimlik sorunu
African-American identity problem in the novels of Zora Neale Hurston
- Tez No: 108563
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ABSTRACT Bu tez Afro-Amerikalı kadın yazar Zora Neale Hurston'm üç romanını kimlik sorunu, feminist eleştiri ve siyah folkloru bağlamında incelemek üzerine kurulmuştur. Yazarın eserlerinden Their Eves Were Watching God. Jonah's Gourd Vine ve Dust Tracks On a Road incelenmiştir. Zora Neale Hurston'm eserlerinde ırk sorunundan ziyade kadın-erkek ilişkilerinden bahsettiği gözlemlenmiştir. Bunun en önemli sebebi onun 13 yaşma kadar sadece siyahların yaşadığı Eatonville'de büyümüş olmasıdır. Bu kasabada Hurston kendine güven kazanmış ve siyah kültürü tanıma fırsatını bulmuştur. Barnard Koleji ve Columbia Üniversitesi' nde antropoloji okumuş ve donemin ünlü antropologu Franz Boas ile çalışmıştır. Boas, Eatonville'e geri dönerek siyah folklor araştırmaları için ona destek olmuştur. Hurston'm Eatonvüle'deki araştırmaları yazın kariyerinin temelini oluşturmuştur. Eserlerinde siyah insanları baskı altında yansıtmamış ve siyah folkloru yüceltmiştir. Romanlarında genellikle Güney' deki siyahların yaşamını anlatmıştır. 1920'Ii yıllarda ©itaya çıkan Harlem Rönesansı Hurston'm yazın kariyerini etkilemiştir. Hurston Harlem'de kendisini siyah yazarların arasında bulmuştur.“Yeni Zenci Hareketi”olarak bilinen bu dönemde siyahlar ırkları ile gurur duymuşlar ve siyah olmayı yüceltmişlerdir. Yazarlar siyah halk dilini kullanmış ve eserleri beyazlar tarafından tanınmaya başlanmıştır. Yaşamı boyunca pek çok eser veren Hurston 1940'lı yıllarda unutulmaya başlamıştır. 28 Ocak 1960 yriında Florida' da bir darülacezede ölmüş ve adına bir mezar taşı bile yazılmadan gömülmüştür. Mezarı 1970'Ii ydlarda Alice Walker' m çabalan sonucu bulunmuştur. Walker' m Ms. Maeazine'de yayımlanan“Zora Neale Hurston5! Ararken”adlı makalesi ile Hurston hatırlanmış ve o zamandan beri Afro-Amerikan edebiyatında, tarihinde ve feminizminde değerini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation has been based on the survey of the three novels of an Afro- American woman novelist Zora Neale Hurston according to the identity problem, feminist criticism and black folklore. The novels that are anaylzed are Jonah's Gourd Vine, Their Eves Were Watching God, and Dust Tracks On a Road. It has been observed that Hurston deals with the relation of man and woman rather than race problem. One of the most important reasons of this was being raised in the all black community of Eatonville till she was 13. In this town she gained her self-confidence and recognized black culture. She studied anthropology at Barnard College and Columbia University and she worked with Franz Boas who was a famous antropologist of the period. It was Boas who encouraged her to turn back to Eatonville and search for black folklore. Hurston's researches in Eatonville served as the basis of her literary career. Hurston didn't reflect the black people under oppression in her works and she celebrated black folklore. In her novels, she mostly describes the people living in the South. Harlem Renaissance which was a cultural movement in 1920s also affected her career. Hurston found herself among the black writers in Harlem. Blacks were proud of their race and celebrated their blackness in the period which was also known as“The New Negro Movement.”They also used black vernacular, and their works have been recognized by white people. Hurston who has given lots of works throughout her life started to be forgotten during 1940s. On January 28, 1960 she died in Florida in a welfare house and was buried in an unmarked grave. Alice Walker discovered and marked her grave in 1970s. After doing so, Walker published“In Search of Zora Neale Hurston”in Ms. Magazine and that made her remembered. Since that time Hurston has been recognized in American literature, feminism, and history.