The representation of American black identity across slave narratives, the Harlem Renaissance, and the Black Arts Movement
Amerikan siyah kimliğinin köle anlatıları, Harlem Rönesans ve Black Arts Hareketi boyunca temsili
  1. Tez No: 1018997
  2. Yazar: ESRA DEMİRCİOĞLU BALKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, siyahi kimliğin tasvirini üç farklı aşamada ele almak ve bu kimliğin kazanılmasındaki süreci anlatmaktır. Bu çalışma, bazı önemli edebi eserlerin analizleri ile iç savaş önceki dönemdeki köleliği, Harlem Rönesans dönemindeki ırksal kimliğin yeniden tanımlanmasını ve Siyahi Sanatlar Hareketi'ndeki siyahi güzelliği kapsamaktadır. Frederick Douglass'ın ve Harriet Jacobs'ın otobiyografileri kölelik dönemindeki temel kaynaklardır. Bahsi geçen eski köleler, o dönemde siyahi bir kişi olarak köle olmanın zorluklarını tasvir eder. Köle anlatılarındaki zorluklar cinsiyete bağlı değişiklik gösterir. Ayrıca, bu tez özellikle Harlem Rönesansı dönemi sırasındaki siyahi kimliğin çeşitli aşamalardaki yeniden doğuşu üzerinden siyahi aydınların tasvirini anlatır. Örneğin, Zora Neale Hurston'ın Color Struck adlı ünlü oyunundaki mecazi dili, Siyahi insanların kültürel farklılığını ortaya koyar. Bilinen Avrupalı öğeler yerine, Siyahi insanlar Afrika ve Amerika'daki kültürel unsurların içerdiği ve zenginleştirdiği yeni bir siyahi kimlik geliştirmişlerdir. Marita Bonner'ın deneysel oyunu The Purple Flower ve Nella Larsen'in Passing adlı modernist romanı Harlem Rönesansı dönemindeki ırksal kimliği ve ırksal farkındalığı içerir. Üçüncü ve son kısımda sanatsal dönem, siyahi güzellik adı altında ırksal övünme yükselişi ile devam eder. Alice Walker'ın kısa öyküsü“Everyday Use”ve Gwendolyn Brooks'un şiiri“We Real Cool”Siyahi kültürel kimliğin estetiğini yeniden tanımlar ve tasvir eder. Bu bağlamda, Siyahi kimliğin gelişimi yıllar içerisinde sanatsal seviyedeki ırksal uyanışı içerir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the representation of Black identity in three different stages and to depict the development of identity acquisition. The study includes slavery in the Antebellum period, the redefinition of racial identity in the Harlem Renaissance era, and the black beauty in Black Arts Movement with some analysis of significant literary works. Frederick Douglass's and Harriet Jacobs's autobiographies are the primary sources in the enslavement phase. These former slaves portray the difficulties of being a slave as a Black person at that time with different perspectives. Furthermore, the thesis explores how Black intellectuals contributed to the revival of Black identity during the Harlem Renaissance by enriching their works with African heritage. Zora Neale Hurston's Color Struck employs figurative language and Black vernacular to convey Black cultural heritage. Marita Bonner's experimental play The Purple Flower and Nella Larsen's modernist novel Passing also deal with racial identity and awareness in the Harlem Renaissance. In the last, the artistic era continues with the flourish of racial pride under the name of Black beauty. Alice Walker's short story“Everyday Use”and Gwendolyn Brooks' poem“We Real Cool”depict and redefine the aesthetics of Black cultural identity. In this respect, the progress of Black identity involves a racial awakening on an artistic level within the years.