Studies on Joseph Conrad's Heart of Darkness and William Golding's Lord of the Flies: A psychoanalytic approach
Psikanalitik yaklaşım ışığında Joseph Conrad of Darkness ve William Golding'in Lord of the Flies adlı eserlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 108666
  2. Yazar: CEM PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİLKU REZZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ABSTRAKT Tezin amacı psikanaütik yaklaşımı Joseph Conrad'm Heart of Darkness ve William Golding'in Lord ofThe Flies adh eserlerine nyarlamaktırJBn edebi yaklaşım Sigmund Freud tarafindan ortaya çıkarılmış, daha sonra Carl Gustav Jung ve az da olsa Jacques Lacan tarafindan geliştirilmiştirJlu yaklaşım, her iki yazann kendi hayatlarının ve kişisel çekişmelerinin romanlarının içeriklerini ve yazım tarzlarını nasıl etkilediklerini ortaya çıkarır. Yazarlar, romanlarında içinde bulunduğu duruma uygun karakterleri ve çekişmeleri efe alarak bastırılmış duygularından kurtulma imkanı bulabilirler. Joseph Conrad ve William Golding savaş ve seyahatlerindeki tecrübelerinden oldukça etküenmişIerdir.Bu, eserlerinde kimlik ve medeniyet arayışı olarak yansıtılır Joseph Conrad'm Heart of Darkness romanında kişinin ormanda her geçen gün daha da ilerlemesiyle ruhi çöküşü ve bozuluşu gözler önüne serilir. William Golding'in Lord of The Flies romanında ise başlarında hiçbir yetişkin bulunmayan bir grup çocuğun ıssız bir adada mahsur kalmalanyla birlikte bu grupta meydana gelen bozulmalar görülmektedir» İlk olarak FrencLIung ve Lacan m teorileri incelenmiş, daha sonra bu teoriler karşılaştırmalı bir metodla her iki romana da uygulanmıştavHer iki romanda da karakterler, normal hayattan larkh olarak, sosyal kuralların geçerli olmadığı bir ortamda bulunmaktadır ve böyle bir ortamda kişinin iç dünyasındaki ve diğer karakterlerle olan çatışmaları çok daha net bir şekilde görülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to apply a psychoanalytical approach to the Heart oi Darkness by Joseph Conrad and Lord of the Flies by WiBiam Golding. This literary critical approach was originated by Sigmund Freud, further expanded upon by Carl Gustav Jung and later,to a lesser degree, by Jacques Lacan. It demonstrates how the author's own life and personal conflicts affect both the style and content of his novel Through writing, the author is able to liberate himself from his own repressed desires by imbuing his characters with similar conflicts in similar environments. Joseph Conrad and William Golding were greatly influenced by their personal experiences of war and travel. These are reflected in their novels as the journeys to the core of self discovery and to the core of civilization. In Heart of Darkness, we see the disintegration of one man's psyche as he penetrates further and further into the jungle. In Lord of the Flies, we see the disintegration of a society of small boys who have been marooned on a desert island without any adult supervision. Freud, Jung and Lacan' s theories are first examined in detail, then applied to Heart of Darkness and Lord of the Flies and finally synthesized in a comparative analysis of both novels. The novels share the similar characteristic of being set outside the social constraints of the normal world because in such an abnormal situation, inner conflicts of the psyche and external conflicts between characters are more easily visible.