The Image of America as reflected in the novels of Abraham Cahan, Pietro di Donato, Tomas Rivera and Amy tan
Abraham Cahan, Pietro di Donato, Tomas Rivera ve Amy Tan'in romanlarında yansitılan Amerika imgesi
- Tez No: 108667
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada, yüreklerindeki 'Amerikan Rüyası' île Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiş olan farklı azınlık gruplarının bakış açısından Amerika imgesi incelenmiştir. Edebiyat eserlerinin, üretildikleri dönemi ve toplumu en iyi biçimde yansıtan aynalar olduğu fikri esas alınmıştır. Dolayısıyla, Amerika'da yaşamış farklı azınlık gruplarına ait yazarların romanlarının da en iyi kaynak olduğu düşünülmüştür. Bu amaç doğrultusunda incelenmek üzere, Yahudi göçmen grubu için Abraham Cahan'ın The Rise of David Levinskv (1917) adlı romanı; İtalyan göçmen grubu için Pietro di Donato'nun Christ in Concrete'i (1939); Meksikalı grup için Tomas Rivera'nın And the Earth Did Not Devour Him'i (1971) ve Çinli grup için de Amy Tan'in The Hundred Secret Senses (1995) adlı romanı ele alınmıştır. Her bir eserin ana karakterlerinin yaşantılarından yola çıkılarak, yazarların temsil ettiği azınlık gruplarının Amerika'daki deneyimlerinin ve özellikle iki kültür arasında yaşadıkları kimlik arayışı sürecinin bu romanlara nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Tezin konu gelişiminde, ele alınan yazarların ve yapıtların daha iyi anlaşılabilmesi açısından öncelikle, incelenen azınlık gruplarının Amerika'ya gelişi, yerleşimi ve bu ülkede sürdürdükleri yaşam biçimi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca otobiyografik özelliklerinden dolayı yazarların yaşamları üzerinde durulduktan sonra her bir romanda yansıtılan Amerika imgesi, farklı başlıklar altında detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims at analyzing and depicting the image of America from the point of view of the minority groups who migrated to the United States with an 'American Dream' in their minds. Since the works of literature are commonly believed to reflect the phenomena and the cultural events of the societies quite accurately, ethnic novels by authors from different ethnic minority groups living in the United States are considered to be the best sources for the purpose of a cultural study in our thesis. The four novels taken under consideration are The Rise of David Levinsky (1917) by Abraham Cahan, a Jewish- American; Christ in Concrete (1939) by Italian-American Pietro di Donate, And the Earth Did Not Devour Him (1971) by Tomas Rivera as a Mexican- American; and Amy Tan's The Hundred Secret Senses (1995) as an example of Chinese-American novel. In accordance with the aim of our study, the novels are mainly analyzed regarding cultural contexts they were produced in rather than their literary or linguistic aspects. Furthermore, the historical and autobiographical facts on which the novels are based are explained in detail in order to emphasize the realities referred in the novels.