The need for victimization and the search for purification in Philip Roth's American trilogy
Phılıp Roth'un Amerikan üçlemesinde kurban seçme ve arınma arayışı ihtiyacı
- Tez No: 227253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanın kolektif bilinçaltında var olduğu savlanan mit ve arketipler bireylerin ve toplumların ortak davranış kalıplarını açıklamada kanıt olarak gösterilmektedir. Bu mit ve arketipler, İncilden günümüz romanlarına kadar edebiyatta özellikle trajediler yoluyla yansıtılmıştır. Trajediler, nedenleri tarih boyunca farklılaşsa da, insanoğlunun yenilgisini ve bunun sonucu yaşadığı acıyı, çeşitli arketipler kullanarak anlatır. Modern insanın içinde bulunduğu birtakım sosyal ve tarihsel olaylardan dolayı yaşadığı yenilgiyi anlatan trajedilerde de aynı arketiplerin kullanılması, arketiplerin zaman ve mekan tanımayan evrensel imgeler olduklarını ortaya koyar. ?Günah keçisi? ve ?kurban seçme? motifleri trajedilerde genellikle vurgulanan ve ayrıca bu tezde de üzerinde durulan iki arketiptir. Bu tez, kurban seçme gereksiniminin özellikle Amerikan tarihinin değişik evrelerdeki nedenlerini incelemeyi ve bu nedenlerin Philip Roth'un ?Amerikan Üçlemesi? olarak adlandırdığı üç kitabındaki kahramanlarının hayatlarına yansıyan trajik sonuçlarını irdelemeyi amaçlamaktadır. Esasen üzerine odaklaşılan nokta, Philip Roth'un yakın tarihli üç romanı olan American Pastoral, I Married a Communist ve The Human Stain' deki toplumsal kurallara yenik düşen trajik kahramanların deneyimleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Myths and archetypes, which are claimed to exist in man?s collective unconscious, are shown as a proof to explain the common behaviour patterns of the individuals and society. These mythical and archetypal images have been reflected in literature especially through tragedies since Old Testament till modern fiction. Though the reasons may differ through history, tragedies reflect the fall of mankind and the pain he suffers as a result of it through several archetypes. The usage of the same archetypes in the tragedies depicting the fall of man due to particular social and historical events of the rea he lives in puts forward the fact that archetypal images are universal, transcending time and place. Two of the archetypal and mythical figures that are generally depicted in tragedies and also evaluated in this thesis are ?scapegoat motif? and ?the need for sacrifice and victimization?. This thesis aims at analyzing the reasons for the need for victimization in different eras of mainly American history and its tragic outcomes that are reflected onto the lives of people in Philip Roth?s ?American Trilogy.? The main emphasis goes to the experiences of tragic heroes who fall victim to the societal rules in Philip Roth?s three recent novels, American Pastoral, I Married a Communist and The Human Stain.