Hamdî Efendi'nin 'Manzûm Münâcât ve Arz- Hâcât-Manzûm Esmâ-i Hüsnâ Şerhi' adlı eseri (İnceleme-Metin)
Hamdî Efendi's 'Manzûm Münâcât ve Arz-i Hâcât-Manzûm Esmâ-i Hüsnâ Şerhi' his work (Review-Text)
  1. Tez No: 369098
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Türk İslam Edebiyatı bilim dalının konularından birisi Cenab-ı Allah ile ilgili türlerdir. Bu türler içerisinde tevhîd dışında Allah'ın isimlerini O'nun zatı, isim ve sıfat-ları hakkında bilgiler veren ve Allah'ı bu isim ve sıfatlar ışığında tanıtan esmâ-i hüsnâlar, havâssı, şerhleri, muammaları ve bu isimler ile Allah'a niyazda bulunmayı konu edinen münâcâtlar önemli bir yere sahiptir. Çalışmaya konu olan ve XIX. yüzyılda yazılan Hamdî Efendi'nin eserinde Allah'ın isimleri manzum olarak şerh edilirken bu isimlerin anlamları ile irtibat kurularak Allah'a niyazda bulunulmakta ve dua edilmektedir. Her ne kadar müstakil olarak esmâ-i hüsnâlardan bahsedilebilmekte ise de şairlerin müstakil eser şeklinde münâcât yazdıklarına şahit olunmamaktadır. Şairler İslâmî kitap telifi geleneğine uyarak hangi tür olursa olsun eserlerinin başına münâcât koydukları bilinmekte ve bunlar, o eserin sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu bakımdan eser, türünün nadir örneklerindendir. Ayrıca şair geleneğin devam etmesine de katkıda bulunmuştur. Anahtar Sözcükler Allah, Dinî-Tasavvufî ġiir, Esmâ-i Hüsnâ, Hamdî Efendi, Kâdirî, Münâcât
Özet (Çeviri)
One of the subjects of Turkish Islamic Literature is the literary genres about God. Within these literary genres except tawhid, asma al-husna that gives information about His names and properties and introduces God in the light of these names and properties and munacat whose subject is its hawas, explanations and entreating God with His names have a significant place. In Hamdi Efendi's work that was written in 19th century, names of God are explained in verse and the author entreats and prays to God according to the meanings of these names. Although seperate asma al-husna works are mentioned, it is not seen that the poets write seperate munacat works. The poets act according to the tradition of Islamic book writing and add a munacat in the beginning of their works. These munacats constitute a brief part of the work. Within this respect, work is one of the rare examples of this genre. Also the poet made a contribution to the tradition to be maintained. Key Words God, Religious-Mystical Poet, Asma al-Husna, Hamdi Efendi, Kadiri, Munacat