El kufur mefhumuhu ve ilacuhu fil kuranil kerim dirasetun mevduiyyetun
Kur'an-ı Kerim'deki 'Küfür' Kavramı ve Ele AlınışıKonulu Bir Çalışma
  1. Tez No: 714162
  2. Yazar: AHMET ALABALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Haseeb Al Samurai
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Al Al Bayt University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada Kur'an-ı Kerim'deki“küfür”kavramını iki bölümde ele aldım. Birinci bölüm“Kur'an-ı Kerim'de Küfür ve Çeşitleri”şeklinde olup üç başlığa ayırdım. Birinci başlık“küfür”kavramı isimli birinci başlıkta Lügatteki“küfür”ün lügatteki anlamı hakkında konuştum ve küfrün sözlük anlamının“örtme, gizleme”anlamına geldiğini açıkladım.“Küfür”kavramının etimolojisine ve anlamlarının açıklamasına değindim. Sonra küfrün istılâhî anlamını açıklamayı izledim; âlimlerin tariflerini tartıştım ve küfrün“Efendimiz Muhammed (sav)'in getirdiği zorunlu olarak bilinen şeyleri yalanlamak”olduğu sonucuna ulaştım. Ardından Kur'an ayetleri çerçevesinde küfür kavramına değindim ve onda kullanılan yönlerini beyan ettim. Kur'an-ı Kerim'in bu kavramı büyük ve küçük küfür olarak iki türde kullandığı sonucuna ulaştım ve Kur'an-ı Kerim'den bu ikisi üzerinden örnekler zikrettim. Daha sonra kullanım yönlerini açıklamasıyla beraber sünnet-i nebeviyyedeki“küfür”kavramına değindim ve sünnetin onu lügavî ve istılâhî olarak iki tür anlamda kullandığı sonucuna ulaştım. Büyük küfür dinden çıkartan, küçük küfür ise dinden çıkarmayandır. Akabinde ikinci başlıkta küfrün türlerini zikrettim ve bunu iki kısma böldüm. Bu iki kısımdan ilki: dinden çıkaran büyük küfürdür ki itikadî küfür olarak isimlendirilir. Bu türde dinsizlik ve inkârı zikrettim. Dehriyye fırkasını yaratıcıyı ve dirilişi inkarlarından dolayı bu tür içerisine aldım, sonra şirk küfrünü zikrettim ve Sâbiîler, Mecûsiler ve Putperestleri bu tür içerisine aldım. Sonra Ehl-i Kitab, irtidat ve münafıklık küfrünü zikrettim. Bundan sonra dinden çıkarmayan ve“küçük küfür”,“amelî küfür”ya da“nimete küfür”olarak isimlendirilen küfrün ikinci kısmını zikrettim. Sonra büyük küfür ve küçük küfür arasındaki farklardan, nimete küfür ve ameli küfür arasındaki farklardan bahsettim. Kur'an-ı Kerim'de çerçevesinde nimeti inkâr çeşitlerini açıkladım. Bundan sonra tekfir için şartlar koydum ve tekfiri, ''mutlak tekfir'' ve ''muayyen tekfir'' olarak kısımlandırdım. Tekfiri men eden ve gerektiren şartları zikredip bununla ilk bölümü bitirdim.“Kur'an-ı Kerim'deki kâfirleri imana davet metodu”olan ikinci bölümü üç başlığa ayırarak başladım. Birinci alt başlıkta diyalog ve tartışma yöntemini işledim. Diyalog ve tartışma yönteminde Allah'ın, peygamberlerin, nübüvvetin ve ölümden sonra dirilmenin ispatını ele aldım. İlkine örnek olarak ulu'l-'azm peygamberlerden olan Hz. İbrahim ve Hz. Musa (as)'dan iki örnek getirdim. İkincisine örnek olarak ise Hz. Nuh ve Hz. Muhammed (sav) peygamberlerin ümmetleriyle olan diyaloglarından bahsettim. Üçüncü alt başlığa yeniden dirilişi inkâr edenlerle olan tartışmalar için Kur'an-ı Kerim'den bazı örnekler sundum. Sonra ikinci başlıkta bunu vaat ve tehdit yöntemiyle devam ettirdim. Vaat ve tehdidi de genel ve özel olmak üzere iki kısma ayırdım. Son olarak üçüncü başlıkta barış ve cihat yöntemini işledim. Son olarak sonuç kısmını ve araştırmada elde edilen en önemli sonuçları zikrettim.
Özet (Çeviri)
This study discusses the concept of unbelief in the Holy Qur'an . The first chapter deals with the concept of unbelief and its manifestations in the Holy Qur'an. This chapter is subdivided into three topics. In the First topic I deal with the concept of unbelief linguistically through which I clarify the origin of the word 'Kufr' which means, to cover or to conceal. Thereafter the discussion deals with the derivations and its meanings, Prior to discussing the conventional meaning of the word and the definitions introduced by some scholars. The connotative aspect is then discussed by looking at the context of the verses in the Holy Qur'an in which the word 'Kufr' appears. I conclude that the term 'Kufr' in the Holy Qur'an refers to two types of unbelief, namely the greater unbelief and the minor unbelief. Examples•are used to further clarify this point. This study then focuses on the concept of unbelief 'Kufr' and how it has been referred to in the Sunnah . I then conclude with how it is referred to in the above mentioned cases : a. The greater ' Kufr' ; which turns people away from Islam, and b. The minor 'Kufr' ; which does not turn people away from Islam The second topic deals with the number of 'Kufr' related terms exploring their linguistic and conventional meanings in detail . I studied the conceptual meaning of these terms as they occur in the context of the Holy Qur'an and further explore the close correlation between these terms and the concept of 'Kufr' . In the third topic I categorize and differentiate between two types of unbelief-'Kufr' . The first being the greater 'Kufr' which is called the“Kufr of creed”, while the minor 'Kufr' is referred to as the“practical Kufr”. The first type relates to issues concerning atheism, apostasy and polytheism. The unbelief of the people of the book, the unbelief of those who renounced faith, and the unbelief of hypocrisy is then discussed . Thereafter the minor 'Kufr' is dealt with by categorizing them into two types as well . Finally , this study deals with the limitations of unbelief and the conditions pertaining to it . The second chapter begins with a presentation from the Holy Qur'an calling upon the unbelievers to believe in God . In the first section , the aspect of dialogue is explored with the citation of relevant examples to strengthen the argument . The second section discusses the approach of threats and promises . The third and final chapter leads us to the conclusion and the results of the study