Sosyal sistemler ve liderlik sürecinde değişim
Change in social systems and leadership process
- Tez No: 108720
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Liderlik teorileri ile başlayan çalışma liderlik süreci, sosyal sistemlerde değişim ve değişimin liderlik sürecine yansımaları bölümleri ile sonuçlanmıştır. İkinci bölümle birlikte liderlik bir süreç olarak el alınmış ve bu sürecin ayrıntılarına inilerek daha açık bir şekilde ortaya konulmasına çalışılmıştır. Literatürün çalışılmasıyla ortaya çıkan çalışmada konuyla ilgili temel kaynaklara ve bunlarla ilgili toplayıcı kaynaklara baş vurularak liderlik süreci kritik ve bazen de ilginç ayrıntılarıyla açığa çıkarılarak bu konudaki bilgiler önemli sonuçlar olarak toplandı. Ulaşılan sonuçlardan en önemlisi insanların artık otokratik liderler istemediğidir. Lider izleyenlerin önünü açmalı onlara destek olmalıdır ve yetenekli izleyenleri bir tehdit olarak algılamamalıdır. Yetenekli izleyenler, organizasyonun entellektüel kapitali olarak rekabet ortamında anahtar rol oynarlar. Liderde bulunması gereken en önemli yeteneklerden biri de anlatım yeteneğidir. Bu yetenek liderlik sürecinin tüm aşamalarında gereklidir. Lider anlatılarla, hikayelerle diğerlerini etkileyendir. Lidersiz organizasyon ve topluluklar düşünülse de lider toplumun kültürel değerlerinin ve birliğinin temsilcisi olarak temel bir fonksiyonu yerine getirmeyi sürdürecektir. Bu fonksiyonun etkili bir şekilde yerine getirilmesi için liderlerin yetenekli, olgun, kendine ve diğerlerine karşı farkındalık sahibi, yapılanlar sonucunda nereye varılacağını görebilecek düzeyde toparlayıcı bir kavrayış ve bilgide olmaları gereklidir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Title:Change in Social Systems and Leadership Process Keywords rLeadership, leadership process, social system, change. This study“Change in Leadership Process”attempts to discuss some important subjects such as“leadership theories”,“image of social organization”,“social system”,“change in social systems”,“leadership process”. Leadership has been studied much and been a well- known subject. Yet, it is not so clear how it functions and what its goal is or whether it is necessary. Hence, the subject continues to attrack attention and discussions about it go on. Three chapters in the study are leadership theories, leadership process, and change in social systems. After warming-up through dealing with and remembering leadership theories, leadership processes are studied.In chapter three, social systems or social organizations are elaborated to make a connection with leadership process in social organizations. Change in social systems or organizations is studied through its reflections on leadership processes in the final chapter. The study tries to make scattered information on the subject useful by bringing them together. To do this, leadership process is studied in details and then the details are united to form new units which will, as it is thought, reduce the state of being scattered. V