Lâ-Mekâni Şeyh Hüseyin hayatı, edebi kişiliği ve Divanı'nın tenkitli metni
- Tez No: 108758
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Lâmekânî Hüseyin, Hayatı Eserleri, Edebi görüşü ve Divaıı'nııı Tenkitli Metni, Haz. İbrahim Halil TUĞLUK, Danışman: Prof. Dr. Cemal KURNAZ, Gazi Ün. Sosyal Bilimler Enstitüsü (Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi) Batman 2001. Tez çalışmamız bir giriş bölümü ile başlamaktadır. Bu bölümde; devrin, siyâsî, ilmî, edebî, tasavvufî genel bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu devir, siyâsî açıdan çalkantılı bir dönemdir. îlmî çalışmalar ve ilme verilen önem eskiye göre azalmıştır. Divan edebiyatı zirvedeki yerini korumaktadır. Devlet-tarikat ilişkisi özellikle Melâmî şahsiyetler açısından olumsuz bir görünüm sergilemektedir. Ancak Lâmekânî Melâmîlerden farklı olarak devlet erkânı ile iyi ilişkiler kurmuştur. Tezimizin birinci bölümünü Lâmekânî'nin hayatı,. eserleri ve edebî kişiliği oluşturmaktadır. Lâmekânî Hüseyin Efendi, 16. yy. 'm son yansı ile 17. yy.'m ilk çeyreğinde yaşamıştır. Hayatı hakkında elimizde fazla bilgi yoktur. Aslen Peşteli'dir. Hayatınm belli bir döneminden sonra İslanbul'a gelmiş, Davut Paşa Şâh Sultan camiine yerleşerek burada irşat faaliyetlerinde bulunmuştur. Lâmekânî, 21 Temmuz 1625 tarihinde vefat etmiştir. Lâmekânî, Melâmî-meşrep bir zâttır. Piri Hasan Kabâdûz'dur. Devlet erkânından, şairlerden ve halktan bir çok müridi olmuştur ki en meşhuru Oğlan şeyh İbrahim Efendi'dir. Lâmekânî'nin Divan, Esrâr-nâme tercümesi, Vahdet-nâme adlı risâlesiyle hacim bakımından küçük bazı risaleleriyle, mektupları vardır. İkinci bölümde Lamekâni'nin Divan ve Esrar-nâme tercümesini dinî, tasavvufî açılardan tahlil ettik. Lâmekânî'nin şiirleri biri hariç tamamı tasavvufî içeriklidir. Şair, genellikle; Vahdet-i Vücûd, İnsan-ı Kâmil, vahdet-kesret, üstada olan bağlılığın önemi üzerinde durmaktadır. Lâmekânî bu eserlerindeki bütün unsurları ehl-i sünnet düşüncesi çerçevesinde ele alır. Bu yönüyle diğer bazı Melâmî şahsiyetlerden ayrılır. Üçüncü bölümde Lâmekânî'nin Divânı'nın tenkitli metnini yaptık. Lâmekânî divanı hacim bakımından Divançe niteliğini taşır. Gazel, mesnevî, rubâAİ, kıt'a ve müfredlerden oluşan 93 şiir yazmıştır. Şiirlerinin tamamını aruzla kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lâmekânî Hüseyin Hayatı Eserleri, Edebî Göıüşü ve Divan'ımn Tenkidli Metni, Prepred by İbrahim Halil TU?LUK, Advisor: Prof. Dr. Cemal KURNAZ, Gazi Un. institute of Social Sciences (Master Thesis), Batman 2001. Our tbesis startas with an introduction making a political, scientific, literatural and mystic review of the time. It is politically quite unstable. Scientific studies and importance of sciencce has decreased. Divan literature maintains its place in tbe top. Goveraient has a negative attitude against sufist, especially Melâmî followers. However Lâkmekânî, as an exception of these, has good relations ships witb the goverment leaders. The first part of our thesis is about Lâmekâni's life his books and is literatural character. Lâmekânî Hüseyin Efendi lived in the last half of the sixteenth century aad the first quarter of the seventeeth century. We have very little information about his life. He is from Peşte. Some time later, be moved to Istanbul and gave religous training in Davut Pasha Shâh Sulthan mosque. Lâmekânî died at 21 st July, 1625. Lâkmekânî is a Melâmî follower. His master is Hasan Kabadûz. He had may followers from goverment leaders, poets, and ordinary people. Oğlan Şeyh Ibrahim Efendi is the most famous one of these. Lâmekânî has written Divan, Esrârnâme translation, Vahdet-nâme and some short treaties and letters. In the second part, We have examined Lâmekânî's Divan and Esrâr-nâme translation in religious and mystic aspects. Lâmekânî's poems are, except but one a mystic charecter. The poet generally concentrates on tbe subjects of tbe Unity of Existence, İnsân-ı Kâmil (Perfect person), unity, multiplicity and the iportance of loyalty to tbe master. Lâmekânî. contrary to some other Melâmî followers handles all the mattersin his books according to the "ehl-i Sünnef's point of view. hi the third part, we formed the critisized script of Lâmekânî's Divan, which can be consideredas a Divançe with resped to its volume. He rote 93 poems in gazel, mesnevi, rubâî, kıta, and müfred styles. All his poems are written in aruz system.