Dönüşüm sürecindeki insanın sembolik seyahati ve hüsn ü aşk örneği
The sembolic journely of mankind in transformation period and the model of husn u ask
  1. Tez No: 227283
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
İnsan, eşref-i mahlûkat olduğunun farkına vararak kendisini ve Rabb'ini bilmesi için yeryüzüne indirilir. Kendisine bir erginlenme(tekâmül) mekânı kılınan dünyada değişik sınamalardan geçen insanın, yaratılış hikmetini gerçekleştirdiği takdirde dönüşümünü tamamlayarak yeniden geldiği dinginlik mekânına döneceği kabul edilir. Bu dairesel yolculuk dâhilinde insanın geçirmiş olduğu içsel tekâmül ve dönüşüm, bir kahramanın macerası ekseninde mitlerde, masallarda, destanlarda, mesnevilerde, romanlarda sonsuz çeşitlikte, sembolik bir seyahat bağlamında sürekli yinelenir. İnsanın fıtratı gereği hissettiği sonsuzluk iştiyakının bir tezahürü olarak ?ayrılış ? sınanma/erginlenme ?dönüş? eksenindeki bu sembolik dönüşüm yolculuğunu Şeyh Gâlib'in ünlü mesnevisi Hüsn ü Aşk'ta da bulmak mümkündür.?Dönüşüm Sürecindeki İnsanın Sembolik Seyahati ve Hüsn ü Aşk Örneği? ismini taşıyan bu çalışmada, yolculuk ve dönüşüm arasındaki ilginin anlatıldığı giriş bölümünün ardından yukarıda belirtilen sıra dâhilinde genelden özele; insanın, anlatı dünyasındaki kahramanın ve son olarak da Hüsn ü Aşk mesnevisinde Aşk'ın sembolik dönüşüm yolculuğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human is sent to the earth to know his Creator and himself by realising that he is the most honourable creature. It is admitted that human passes various tests in the earth which is a maturity place for this creature. Then, he completes the transformation by actualizing the real meaning of his creation. Finally, he comes back to the first place, ?calm place?. In this circular journey, human?s experience in inner maturity and transformation process he has experienced, is repeated as symbolic journey on axis of a hero?s adventures in myths, tales, epics, legends, mesnevis and novels. It is possible to find the symbolic journey on the axis of ?departure- being tested/maturation, return? which becomes visible of the desire of eternity that he feels in accordance with his creation in Seyh Gâlib?s famous mesnevi, ?Husn u Ask.?In the study called as ?The Symbolic Journey of Mankind in Transformation Period and the Sample of Husn u Ask?, after the introduction part where the relationship between journey and transformation is discussed, in accordance with the arrangement mentionet above, the symbolic transformation journey of mankind from general to private, then that of a hero in the narration world and finally that of Ask in Husn u Ask mesnevi is examined.