Örgütlerin açık uçlu değişim ortamlarındaki karmaşık öğrenme davranışlarının sistem dinamikleri ile modellenmesi
Modeling for complex learning behavior of organizations at open ended change
- Tez No: 108759
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZNUR YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
251 ÖZET Örgütler sosyo-teknik sistemler olduklarından, karmaşık uyum sistemlerindeki gibi, kendi davranış tarzlarına, karmaşık bilgi toplama ve bilme süreçlerine sahiptirler. Bu bakış açısıyla, örgütsel öğrenme süreci, bireysel öğrenme süreçlerine çok benzemektedir. Geniş deneyim, eğitim, cinsiyet, etnik, uzmanlık ve fikir farklılıkları örgütlerin çevrelerini kendine özgün biçimde anlamaları konusunda yardım edebilecektir. Bir örgütte öğrenme, sürekli olarak deneyimlerin test edilmesi, bu test sonuçlarının tüm örgüt genelinde erişilebilir bilgiye dönüştürülmesi ve örgüt amaçlarıyla ilişkilendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, farklı deneyimler ve psikolojiler faklı tarzlarda uyuma neden olurlar. Bilginin kullanılması, Kolb'un (1984) önerdiği şekilde, soyut ve somut olarak iki kutupta olabilirken, bu bilginin dönüştürülmesi niyet ve uygulama şeklinde gene iki yolla gerçekleştirilebilir. Bu başlangıç noktası, öğrenme sürecinin çerçevelendirilmesinin hayati öneme sahip oluduğunu göstermektedir. Öğrenme, karmaşık, tahmini güç ve. başlangıç noktasına serbest bağımlı bir süreçtir. Bu özellikleri, öğrenme sürecinin kaotik davranışları olduğunu gösterdiğinden, bu davranışı açıklamak için yeni bir araç gereksinimi bulunmaktadır. Bu çalışma, bireysel öğrenme tarzlarının örgütsel öğrenme davranışlarına dönüştürülmesi sürecini test etmeyi amaçlamaktadır. Bu noktadan hareketle, Sistem Dinamikleri anlayışına dayanan bir model yaratılmıştır. Model hem yazındaki çalışmaların sonuçlarıyla ve hem de Türkiye'de yapılan bir araştırmanın bulgularıyla sınanmıştır. Sınama sonucunda modelin öğrenme sürecini doğru yansıttığı görülmüştür. Bu noktadan hareketle, değişik senaryolarda252 örgütsel öğrenme sürecinin davranış kalıbı dinamik sistem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, örgütsel öğrenme sürecinin, bu özellikleri nedeniyle, kişilik, eğitim, çalışma alanları gibi farklı pek çok değişkenden etkilendiği ortaya çıkmıştır. Bu etkileşimi ortaya koyabilmek ancak Sistem Dinamikleri yaklaşımı ile mümkün olmaktadır. Çalışma sonucunda yöneticilerin öğrenme politikalarını analiz edebilecekleri Sistem Dinamikleri modeli yaratılmıştır. Bu politikalar, örgütsel öğrenmenin kaotik yapısı nedeniyle, her örgüt için aynı yapıda, farklı özelliklerde gerçekleştirilecektir. Çalışma, bu açıdan, yöneticiler için örgütsel öğrenme sürecinin yönetilebilmesini sağlayıcı bir stratejik etüd aracı olmaktadır. Böylece, yöneticiler için örgütsel öğrenme konusunda etkin bir politikanın takip edilebilmesi imkanı yaratılmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
253 ABSTRACT Since organizations are socio-technical systems, they have their own behavioral styles, complex processes of information gathering and knowing as in complex adaptive systems. From that perspective, organizational learning process looks more like individual learning process. Diversity of experience, education, gender, ethnicity, expertise, and opinion can aid any organization in attempting to understand the environmental changes in organization's own way. Learning in an organization means the continuous testing of experience, and the transformation of that experience into knowledge- accessible to the whole organization, and relevant to its core purpose. So, different types of experiences and psychologies cause different types of adaptation. Kolb (1984) suggests that there are two ways of grasping knowledge, apprehension and comprehension, as well as two ways of transforming this knowledge, via intention (internal reflection) or extension (external manipulation). This starting point shows that, scaffolding the structure of learning process has inevitable importance. Learning is a complex, unpredictable and sensible dependent to initial conditions process. Since these specialties show that learning process has chaotic behavior, a new tool to explore the behavior is needed. This study aims to test the transformation idea of individual learning styles to organizational learning behavior. From that perspective, a model based on System Dynamics approach is254 created. This model is tested with both results from literature and from a study constructed in Turkey. Test results show the validity of the model. After that proof, behavior pattern of organizational learning process is examined with dynamic system analysis method with different scenarios. This study shows that, because of these specialties, organizational learning process affected by many different variables such as personality, education, and working area. This interaction among the variables can be augmented by System Dynamics approach. At the end of this study, a System Dynamics model that managers can analysis the learning politics with, is created. These politics occur in different ways, dependent to chaotic structure of organizational learning process. Because of that, this study can be a strategic study tool for managers to manage the learning process. So, an opportunity can be created for managers to augment efficient learning policy.