Büyük Menderes Depresyonu'nun iklim özellikleri
Properties of the climate in Büyük Menderes depression
- Tez No: 108797
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
161 ÖZET Büyük Menderes Depresyonunda iklim özelliklerinin belirlenmesinde hava kütlelerinin ve reliefin geniş ölçüde etkili olduğu görülmüştür. Doğu-batı doğrultusundaki çöküntü ovası ile bunu çevreleyen yüksek kısımlardan oluşan inceleme sahasında, denizin etkisinin oluktan iç kısımlara doğru sokulduğu belirgindir. Akdeniz'in devamı olan Ege denizinin etkisiyle oluşan ılıtıcı etkiler, depresyon tabanından içerilere doğru azalarak etkisini göstermektedir. Ancak yükseklere doğru ve doğuya doğru sıcaklık, yağış gibi iklim elemanlarında meydana gelen değişmeler, relief düzeni ve kontinentalite ile ilgilidir. Sahada belirgin bir Akdeniz iklimi hakimdir. Ancak bu iklim tipi depresyon tabanı ile yüksek kesimler arasında ve kıyı ile iç kısımlar arasında küçük farklılıklar taşımaktadır, insan yaşamı ve faaliyetleri için son derece elverişli olan iklim şartları ve verimli tarım arazisi, sahada yoğun bir nüfuslanmaya ve aşırı birfaaliyetlenmeye sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the Great Meander Depression, relief and air masses had a great effect while determining climate characteristics. It is evident that the effect of sea cultiraled through the gutter into the inner areas, around the East-West plain subsidence and around the higher areas surrounding the observation field. The mildening effects around the Mediterranean which is the extension of Agean Sea, shows its influence through the depression plateau by lessening its influence into the inner areas. However in the higher areas and in the west, the temperature and the changes is some of the weather elements suchas rain, are inter-related with the relief order and the continental effects, in this region, the Mediterranean climate is dominant. However thes climate type shows some differences through the depression plateau and the higher regions. Due to climate conditions and productive agricultural areas being suitable for human living and activities in this region resulted in great activeness and a big population increase. -SSÖSS»